W PRL‑u każdy zajadał. Dziś mało kto wie, jak go przygotować
W czasach PRL-u gościł w niemalże każdym domu. Dzisiaj praktycznie o nim nie słyszymy, a lata temu salceson był bardzo popularny. Nasze babcie często go przygotowywały i częstowały nim swoją rodzinę. Odpowiednio zrobiony smakuje obłędnie.
29.07.2023 | aktual.: 29.07.2023 14:35
Jak wiemy, seniorki rodu zawsze są mistrzyniami w jakichkolwiek przepisach. Nie inaczej jest w przypadku salcesonu. Tradycyjną formę tego przysmaku przygotowuje się z okrawków i podrobów. Obecnie mało komu takie coś smakuje. Okazuje sie, że salceson można przyrządzić w zupełnie inny sposób i wykorzystać w tym celu mięso. Idealnie sprawdzi się golonka.
Babciny przepis na salceson. Jak przygotować przysmak z PRL?
Receptura jest banalnie prosta i poradzi sobie z nią nawet początkujący adept sztuki kulinarnej. Składniki znajdziesz w każdym sklepie i nie zapłacisz za nie dużo. Jak już wszystko przygotujesz, możesz przystąpić do działania.
Salceson zrobisz z:
- trzech golonek.
- kilograma kostek z żeberek,
- dwóch marchewek,
- selera,
- pora,
- 5 liści laurowych,
- 5-6 ziarenek ziela angielskiego,
- 10 ząbków czosnku,
- pół łyżki majeranku,
- pół łyżki kminku,
- soli i pieprzu.
Sposób wykonania
- Na dnie dużego garnka poukładaj oczyszczone golonki. Dołóż kości żebrowe, a w wolne miejsca między mięsem poukładaj obrane i umyte warzywa. Dodaj też ziele angielskie oraz liście laurowe.
- Całość zalej wodą. Garnek przykryj pokrywką i postaw go na palniku. Ustaw wysoką moc ognia, by wszystko się zagotowało. Po tym czasie zmniejsz moc palnika i gotuj na wolnym ogniu przez 2,5 godziny. Posól mięso.
- Wyciągnij golonkę i oddziel mięso, przerzuć je do innego naczynia (musi być ono wyłożone folią spożywczą), kości zaś wrzuć z powrotem do wywaru.
- Do małej miseczki wsyp przyprawy. Zalej je wywarem z garnka i dokładnie wymieszaj. Miksturą zalej mięso z golonki. Wszystko zawiń folią spożywczą i połóż na to ciężki talerzyk.
- Salceson włóż w zimne miejsce, najlepiej do lodówki. Nie wyciągaj przez co najmniej 12 godzin. Po ty czasie przysmak będzie już gotowy do spożycia. Możecie nakładać go na chleb i się nim zajadać.