PoradyW sklepie omijamy szerokim łukiem. Czyszczą jelita niczym odkurzacz, a oponka znika

W sklepie omijamy szerokim łukiem. Czyszczą jelita niczym odkurzacz, a oponka znika

Ten artykuł spożywczy to w teorii produkcyjny odpad. Jego właściwości sprawiają jednak, że aż ciężko jest tak o nim mówić. Potrafi nie tylko oczyścić organizm z toksyn, ale również pomaga pozbyć się oponki z brzucha. Cud? Magia? Nie — to po prostu działanie otrębów.

Otręby - prawdziwy superfood
Otręby - prawdziwy superfood
Źródło zdjęć: © Canva.com

13.08.2023 14:12

W kwestii obecności produktów zwanych jako "superfoods" na sklepowych półkach zazwyczaj mówi się o owocach i warzywach. Ci, którzy w tematyce świadomości żywieniowej "siedzą" nieco dłużej, zachwycają się też płatkami owsianymi. A jednak w większości sklepów kryje się jeszcze jeden produkt, o którym wiele osób najzwyczajniej w świecie zapomina. A szkoda.

Otręby, bo o nich tu mowa, są produktem ubocznym powstałym podczas przemiału zboża. Mogą być więc owsiane, kukurydziane, pszenne, żytnie, orkiszowe i gryczane — do wyboru do koloru. A każde z nich charakteryzuje się równie zdrowotnym wpływem na organizm, który ciężko porównać do jakiegokolwiek innego produktu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na początek nieco teorii. Czym tak naprawdę różnią się otręby od płatków? Weźmy tu za przykład owies. Jego płatki powstają z całego ziarna, obłuszczonego i zgniecionego. Te zaś, które kojarzysz jako górskie lub błyskawiczne, są pozbawione łuski, dlatego gotują się szybciej. Otręby to natomiast właśnie zewnętrzna warstwa ziarna.

Chociaż produkt ten stanowi niejako odpad, jego właściwości nie pozwalają tak go traktować. Zawiera duże ilości błonnika pokarmowego, białka i węglowodanów, dlatego syci jak mało co innego. Na tym jednak zalety otrębów się nie kończą. Nie brakuje w nim witamin (na szczególną uwagę zasługują tu witaminy z grupy B, które korzystnie wpływają na funkcjonowania układu nerwowego) i minerałów, takich jak potas, żelazo, wapń i magnez.

Oponka znika

Powróćmy na chwilę do kwestii obecności błonnika w otrębach. Warto zauważyć, że jest to w zasadzie składnik numer jeden, jeśli chodzi o diety odchudzające. Sprawia on, że czujemy się najedzeni dłużej, przez co nie sięgamy po niezdrowe przekąski pomiędzy pełnowartościowymi posiłkami. To dlatego dietetycy polecają dodać łyżkę otrębów do porannego jogurtu, soku czy owsianki. Ale to nie wszystko.

W teorii otręby są odpadem produkcyjnym. W praktyce - sposobem na zgubienie oponki
W teorii otręby są odpadem produkcyjnym. W praktyce - sposobem na zgubienie oponki© canva.com

Otręby to również szybsza przemiana materii i bezproblemowe wypróżnianie. Ich wpływ na jelita jest na tyle wyraźny, że naukowcy uważają, iż ten zdrowy produkt zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór tego narządu. Chociaż takie cechy są charakterystyczne dla wszystkich otrębów, to w przypadku łączenia tego z dietą odchudzającą, najczęściej poleca się otręby pszenne lub kukurydziane, które są najmniej kaloryczne.

Na jakikolwiek rodzaj otrębów byś nie postawił, efekt powinien być zadowalający. Pamiętaj tylko o nieprzekraczaniu zalecanej dawki, czyli od 1 do 3 łyżek dziennie. W przypadku nadużywania tego produktu mogą pojawić się problemy ze strony układu pokarmowego.

Wybrane dla Ciebie