W spiżarni zajmują honorowe miejsce. Ogórki w chińskiej zalewie robię na okrągło
Pierwszym skojarzeniem z przetworami z ogórków są oczywiście kiszone, korniszony i małosolne. Czasem pojawiają się krokodyli lub ogórki papieskie. Ja stawiam jednak na coś zupełnie innego - pyszną zalewę w chińskim stylu.
16.07.2024 08:08
Te ogórki smakują tak dobrze, że wyjadam je prosto ze słoika. Są chrupiące, zaskakujące w smaku i przede wszystkim przepyszne. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do obiadu czy też pyszne urozmaicenie burgerów. Ten przepis na ogórki do słoika to must have w domowym przepiśniku.
Ogórki bez pasteryzacji
Chrupiące ogórki zachwycają intensywnym smakiem i aromatem, a nuta pikanterii przyjemnie łaskocze kubki smakowe. Przygotowanie jest bardzo proste i nie trzeba pasteryzować słoików. Dodatek oleju tworzy ochronną warstwę na powierzchni, uniemożliwiając rozwój drobnoustrojów. Dzięki temu ogórki w zalewie chińskiej nie wymagają pasteryzowania, dzięki czemu oszczędza się czas w kuchni.
Zobacz także
Ogórki w zalewie chińskiej - prosty przepis na domowe przetwory
Prostota z nutą zaskoczenia w jednym - ten przepis na ogórki szybko zjedna sobie fanów. Jest tylko jedno małe wyzwanie. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż warzywa złapią smak marynaty i przypraw. Z podanych proporcji wyjdą ok. 4 słoiki o objętości 500 ml.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Składniki:
Zalewa:
- 1 szklanki wody,
- 1 szklanki octu spirytusowego,
- ⅓ szklanki oleju roślinnego,
- 120 g cukru,
- 3 ząbki czosnku,
- 1 łyżka pokruszonego chili.
Pozostałe składniki:
- 1.2 kg ogórków gruntowych,
- 4 liście laurowe,
- 8 kulek ziela angielskiego,
- 2 łyżeczki kolorowego pieprzu,
- 1 łyżka soli,
- 1 cebula,
- 4 łyżeczki sezamu.
Sposób przygotowania:
Krok 1. Ogórki gruntowe dokładnie myję i kroję w plastry. Można zrobić to przy pomocy robota kuchennego lub ręcznie. Plastry nie powinny być za grube.
Krok 2. Pokrojone ogórki przekładam na sitko i umieszczam nad miską. Dodaję posiekaną cebulę i posypuję całość łyżką soli. Mieszam i odstawiam, aby puścił wodę.
Krok 3. Przechodzę do zalewy. Do rondelka wlewam wodę, dodaję ocet, olej roślinny oraz cukier. Dorzucam przeciśnięty przez praskę czosnek oraz suszone płatki chilli i mieszam. Doprowadzam do wrzenia.
Krok 4. Do wyparzonego, osuszonego słoika wrzucam liść laurowy, ziele angielskie oraz kolorowy pieprz. Wkładam pokrojone ogórki, wsypuję sezam i zalewam przygotowaną zalewą. Dobrze zakręcam słoik.
Krok 5. Słoiki odstawiam w zacienione, chłodne miejsce na 12 godzin. Po tym czasie są już gotowe do jedzenia. Smacznego!