Weź ogórki, cukier i rodzynki. Papieskie pikle to kulinarny hit
Czy słyszałeś kiedykolwiek o ogórkach po watykańsku? Jeśli nie, koniecznie musisz to nadrobić. Przepis na papieskie pikle jest bajecznie prosty, smaczny i na pewno zaskoczy twoich gości.
10.07.2023 | aktual.: 12.07.2023 15:00
W wielu polskich domach przygotowuje się ogórki w przeróżnej wersji. Czy to klasycznie kisi z chrzanem, czy też zalewa się musztardową marynatą. Ja osobiście uwielbiam domowe korniszony, z kolei mój mąż przepada za zielonymi warzywami z pomidorowym akcentem. Dziś jednak pójdziemy o krok dalej i połączymy je z rodzynkami. Co z tego wyjdzie? Przekonaj się sam!
Zobacz także
Ogórki po watykańsku - co to takiego?
W ostatnim czasie przepis ten zaczął się cieszyć ogromnym zainteresowaniem. Głównie z powodu nietypowego składnika, który wkłada się do słoików z ogórkami. Rodzynki, bo o nich mowa, zazwyczaj kojarzą się nam z wypiekami, a nie ogórkowymi przetworami. Ale jak to zwykle w kuchni bywa - nigdy nie ma mów nigdy. I tak oto dziś chciałabym zachęcić cię do przetestowania nowego trendu w zaciszu własnej kuchni.
Ogórki papieskie najbardziej formą i smakiem przypominają ogórki konserwowe. Dzięki obecności rodzynek są jednak dużo bardziej słodkie. W takim wydaniu świetnie sprawdzą się jako pyszny dodatek do wielu dań. Czegoś tak dobrego jeszcze nie jadłeś!
Jak zrobić papieskie pikle?
Do przygotowania dzisiejszego przepisu potrzebujemy prostych składników, które z pewnością masz w swojej kuchni. Oprócz samych ogórków, potrzebujemy tak naprawdę kilku przypraw oraz wyparzonych słoików i sprawdzonych zakrętek. Cała procedura jest bajecznie prosta, dlatego każdy na pewno sobie z nią poradzi.
Składniki:
Podstawa:
- 4 kg ogórków,
- 2 łyżki soli,
- przyprawy na słoik (12 rodzynek, ząbek czosnku, 6 ziarenek pieprzu czarnego oraz szczypta nasionek kopru).
Zalewa:
- 1 szkl. wody,
- 800 g cukru,
- 300 ml octu.
Sposób przygotowania:
- Pracę nad przepisem rozpoczynamy od dokładnego umycia ogórków.
- Następnie dzielimy je na ćwiartki, po czym przekładamy do miski i zasypujemy solą.
- Tak przygotowane ogórki odstawiamy na 1,5 godziny.
- Po tym czasie dokładnie je odsączamy.
- Czas przygotować zalewę. Na palniku umieszczamy garnek, do którego wlewamy wodę i ocet. Wsypujemy też cukier.
- Mieszankę zagotowujemy, od czasu do czasu mieszając. Gotujemy tak długo, aż cukier zupełnie się rozpuści.
- I jesteśmy już w połowie przepisu. Teraz wystarczy wypełnić każdy wyparzony słoik przyprawami oraz ogórkami.
- Na koniec dodajemy zalewę i pasteryzujemy. Nie powinna trwać ona dłużej niż 10 minut. Smacznego!
I to wszystko. Teraz już wiesz, jak zrobić pyszne ogórki w zupełnie nowej odsłonie. Koniecznie daj mi znać, czy wypróbujesz ten przepis w tym roku podczas kiszenia ogórków?