NewsyWielu Polaków pije szybko i bez namysłu. Już jedna szklanka silnie wpływa na organizm

Wielu Polaków pije szybko i bez namysłu. Już jedna szklanka silnie wpływa na organizm

Sok pomarańczowy i jego właściwości, fot. Adobe Stock
Sok pomarańczowy i jego właściwości, fot. Adobe Stock

08.07.2023 09:47, aktual.: 08.07.2023 11:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To jeden z ulubionych soków Polaków. Można powiedzieć, że jest to też jeden z nielicznych napojów, który jest równie mocno uwielbiany przez dzieci, jak i dorosłych. Słodko-kwaśne doznania smakowe i ogromne uczucie orzeźwienia to tylko część zalet soku pomarańczowego. A czy ma on też jakieś wady?

Kiedy do tematu rozmów zostaje włączony sok pomarańczowy, natychmiastowo nachodzą nas dwa skojarzenia. Pierwsze z nich to film "Bodyguard" i popijający ten napój ze spluwą w kaburze i stoickim spokojem na twarzy Kevin Costner. Drugie — dziecięce czasy, w których po godzinach spędzonych na bieganiu po podwórku sok pomarańczowy był najlepszym źródłem orzeźwienia. I właśnie dlatego mamy nieodparte wrażenie, że ten popularny napój to prawdziwy pomost między pokoleniami. Słowem: kochają go wszyscy.

Sok pomarańczowy dla zdrowia - Pyszności; foto: Canva
Sok pomarańczowy dla zdrowia - Pyszności; foto: Canva

A jednak smak to nie jedyne, co w soku pomarańczowym warte uwagi. Jego właściwości prozdrowotne są niesamowite, i to o nim chcemy dzisiaj porozmawiać. Poruszymy również kwestię tego, czy istnieją jakieś ograniczenia w jego piciu. Okazuje się bowiem, że sok pomarańczowy nie jest, niestety, dla wszystkich.

Sok pomarańczowy dla organizmu

Ulubiony sok dzieci i dorosłych to bogate źródło potasu, kwasu foliowego i flawonoidów. Nie brakuje w nim również przeciwutleniaczy. Antyoksydanty opóźniają starzenie się skóry i przeciwdziałają nowotworom. Te cenne właściwości są warte wspomnienia, ale sok pomarańczowy słynie przede wszystkim z zawartości innego składnika: witaminy C. 

Pół szklanki soku pomarańczowego to połowa dziennego zapotrzebowania na kwas askorbinowy. To oznacza, że wypijając już kilka łyków tego napoju, regulujemy pracę układu immunologicznego i krwionośnego organizmu, dbamy o dobrą kondycję skóry, a poprzez stymulowanie produkcji kolagenu, przyspieszamy gojenie się ran.

Sok pomarańczowy nie dla wszystkich?

Dietetycy przypominają, że z sokami owocowymi nie należy przesadzać i ograniczenie ich do jednej szklanki dziennie powinno zostać uznane za rozsądne optimum. Pytanie brzmi: dlaczego? Jaki może być powód do tego, żeby hamować się z przyswajaniem czegoś, co wydaje się być bezwzględnie zdrowe?

Sok pomarańczowy nie dla wszystkich - Pyszności; foto: Canva
Sok pomarańczowy nie dla wszystkich - Pyszności; foto: Canva

Sok pomarańczowy, z racji swojego pochodzenia, zawiera naprawdę potężną ilość cukru — fruktozy, sacharozy i glukozy. To niewątpliwe przeciwskazanie dla diabetyków, dla których nadużywanie tego napoju może skończyć się drastycznymi następstwami. Z tego samego powodu sok pomarańczowy powinien być również ograniczany przez osoby zmagające się z problemami z nerkami i nadciśnieniem. Powtórzmy to raz jeszcze: jedna szklanka soku z pomarańczy odpowiada liczbie aż 7 łyżeczek cukru! 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także