Wypij wieczorem zamiast melisy, a zaśniesz jak dziecko. Wystarczy jedna szklanka
Chociaż na co dzień kojarzą się ze zgoła innym napojem, to szyszki chmielu mogą być świetnym remedium na sen czy też problemy żołądkowe. Szklanka naparu pozwoli obudzić się rano z wypoczętą głową oraz ciałem.
16.01.2024 | aktual.: 16.01.2024 13:42
Chmiel kojarzy się przede wszystkim z napojem alkoholowym, ale szyszki sprawdzą się również do przygotowania domowego naparu. Skutecznie zastąpi on kubek wyciszającej melisy i sprawi, że zaśniemy ze spokojną głową, oczywiście bez grama alkoholu. Prosty napar wypity wieczorem pozwoli wstać rano z uśmiechem na twarzy, a na dodatek pozwoli uporać się z problemami układu pokarmowego, takimi jak nieprzyjemne wzdęcia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Napar z szyszek chmielu
Szyszki chmielu i ich właściwości znane są od zarania dziejów. Starożytni Grecy i Rzymianie zajmowali się hodowlą chmielu, a wywar z jego szyszek używano do łagodzenia bezsenności, stymulowania apetytu oraz kontrolowania nadmiernego pobudzenia seksualnego jako środka anty-afrodyzjak.
Szyszki chmielu są jasnozielone i pokryte włoskami gruczołowymi. Włoski te produkują lupulinę, która jest odpowiedzialna za charakterystyczny aromat i gorzki smak piwa. Lupulina zawiera również substancje o właściwościach leczniczych, wykorzystywane w ziołolecznictwie.
Chmiel dobry na sen
Naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeanalizowali wpływ chmielu na stany depresyjne i zaburzenia lękowe. Z ich badań wynika, że zawarte w roślinie związki chemiczne, takie jak metylobutenol i olejek eteryczny, mogą być skuteczne w leczeniu tych problemów.
Właściwości uspokajające chmielu wynikają z jego działania na układ nerwowy. Szyszki chmielu zmniejszają aktywność niektórych ośrodków w mózgu, odpowiedzialnych za odczuwanie napięcia i niepokoju. Dzięki temu łatwiej nam zasnąć i zmniejsza się uczucie lęku.
Napar przyniesie ulgę
Gorycze chmielowe pobudzają wydzielanie soku żołądkowego. Dzięki temu ułatwiają trawienie pokarmów i zmniejszają ryzyko wystąpienia wzdęć i innych problemów z układem trawiennym. Dzięki temu może być pomocny przy niestrawności, braku apetytu, nadmiernej fermentacji jelitowej czy też bolesnych wzdęciach.
Jak przygotować napar? Łyżeczkę suszonych szyszek chmielu należy zalać szklanką wrzątku i parzyć przez około 10 minut.
Chmielu nie należy stosować jednocześnie z lekami uspokajającymi. Może to prowadzić do nasilenia działania uspokajającego i usypiającego, a w konsekwencji do zaburzeń koncentracji i koordynacji ruchowej. Z tego też powodu z herbaty powinni zrezygnować kierowcy. Chmiel zwyczajny nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Brakuje wystarczających badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania chmielu przez kobiety w tych grupach.
Zobacz także