Wypij zamiast herbaty. Wzmacnia i przedłuża młodość
Kiedy kolorowe reklamy kuszą kolejnymi wspomagaczami codziennej diety i boosterami zdrowia, łatwo zapomnieć o cennych produktach, które cicho i bez zbędnego szumu czekają w kuchennych szafkach. Jednym z nich jest herbata z czystka, której właściwości upiększające doskonale znały nasze babcie.
02.08.2024 | aktual.: 02.08.2024 11:12
Herbata z czystka w medycynie ludowej i naturalnej znana jest od wieków, a miłośniczki dbania o zdrową skórę, paznokcie i włosy do dziś polecają sobie picie tego naparu. Niepozorna roślina skrywa w sobie szereg cennych właściwości, które pozwolą zadbać o organizm.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według greckiej legendy, podczas jednej z burzliwych narad bogów na Olimpie zapadła decyzja o nadaniu czystkowi wyjątkowych właściwości. Początkowo, ze względu na swoją wytrzymałość i zdolność do regeneracji, miał służyć jako eliksir zdrowia dla wojowników, łagodząc ból ran i przyspieszając gojenie. Boginie jednak chciały również, aby z jego dobroczynnego działania korzystać mogły również kobiety. Dzięki ich wstawiennictwu czystek stał się symbolem zdrowia, młodości i piękna.
Czym jest czystek?
Czystek, perła śródziemnomorskiej flory, to roślina z rodziny czystkowatych, obejmująca około dwudziestu odmian. Znajdziemy go nie tylko na słonecznych wybrzeżach Morza Śródziemnego, ale również w Afryce czy Azji Zachodniej. Od wieków stosowany jest w ziołolecznictwie, dziś doceniany za swoje zdrowotne właściwości. Kwiaty czystka, zazwyczaj różowe lub białe, są bardzo dekoracyjne, chociaż najczęściej i tak widzimy tę roślinę w formie suszu do przygotowania herbaty.
Czystek warto włączyć do diety
Przede wszystkim działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Jest również silnym antyoksydantem, co oznacza, że wspiera organizm w walce z wolnymi rodnikami. Herbata z czystka to naturalne wsparcie naszego układu odpornościowego. Czystek może również przynosić ulgę przy przeziębieniu i infekcjach górnych dróg oddechowych.
Polifenole zawarte w czystku tworzą na błonie śluzowej żołądka barierę ochronną, zmniejszając podrażnienia i przyspieszając gojenie. Czystek jest stosowany jako wsparcie w leczeniu chorób wrzodowych, refluksu żołądkowo-przełykowego oraz innych schorzeń związanych z podrażnieniem błony śluzowej żołądka.
Napar z czystka wspiera urodę
Antyoksydanty z czystka neutralizują wolne rodniki, które przyspieszają proces starzenia się skóry i przyczyniają się do powstawania zmarszczek. Ekstrakty z tej rośliny nie przez przypadek trafiają do kremów, maseczek i innych kosmetyków do pielęgnacji skóry, szczególnie tej problematycznej, np. trądzikowej czy łuszczycowej.
Czystek może poprawiać przemianę materii i zwiększać uczucie sytości, co ułatwia utrzymanie diety. To dobre i naturalne wsparcie w procesie odchudzania. Pamiętaj jednak, że nie zastąpi zdrowej diety i aktywności fizycznej, które są absolutną podstawą.
Jak zrobić napar z czystka?
Przygotowanie naparu z czystka jest niezwykle proste. Wystarczy zalać jedną łyżeczkę suszonego ziela wrzącą wodą i pozostawić pod przykryciem na kilka minut. Im intensywniejszy smak lubisz, tym dłużej powinieneś parzyć herbatę. Do naparu z czystka można dodać miód, sok z cytryny, imbir, kardamon lub goździki. Te dodatki nie tylko poprawią smak, ale także wzbogacą działanie naparu.
Latem napar możesz odstawić do schłodzenia i serwować jak mrożoną herbatę.