Za te grzyby płacą nawet 3 tys. W Polsce sezon trwa, ale musisz wiedzieć, jak i gdzie szukać
Polscy poszukiwacze trufli odnaleźli prawdziwy skarb. Jeśli jednak uważasz, że w pogoni za tymi wartymi tysiące złotych za kilogram grzybami udali się aż do Włoch, to jesteś w błędzie. Grupa "Jurajska Trufla" wykopała trufle w... Cieszynie. Poszukiwaczom pomogły specjalnie wyszkolone psy tropiące.
06.07.2023 | aktual.: 06.07.2023 11:26
Trufle to jedne z najdroższych produktów świata. Chociaż do ich najszlachetniejszej (a co za tym idzie — najcenniejszej) odmiany należą trufle białe, to fani tego specyficznego smaku i zapachu również za inne gatunki są w stanie zapłacić nawet kilka tysięcy złotych za kilogram. Coraz popularniejszy w Polsce trend wykorzystali pewni profesjonalni grzyboznawcy. Utworzyli grupę "Jurajska Trufla", wyszkolili psy i ruszyli na łowy. To, co odnaleźli, przeszło ich najśmielsze oczekiwania.
Trufle już nie tylko we Włoszech
Włosi, Francuzi i Hiszpanie muszą przełknąć gorzką prawdę. Ich kraje nie są już jedynymi w Europie, gdzie można odnaleźć trufle. Zmieniający się klimat dał szansę również innym zakątkom starego kontynentu, w tym właśnie Polsce. Udowodnili to poszukiwacze z grupy "Jurajska Trufla". Tereny, na których odnaleziono te wyjątkowe grzyby, to Jura Krakowsko-Częstochowska, Żywiec i Cieszyn.
Założycielem i pomysłodawcą grupy poszukiwawczej jest Piotr Kwec. Ten jeden z największych polskich specjalistów w dziedzinie trufli opowiedział ostatnio Gazecie Wyborczej o szczegółach swojej pracy. Dowiedzieliśmy się między innymi, że do szukania tych drogocennych grzybów używane są specjalnie wyszkolone psy. Czemu akurat one? Z powodu specyfiki warunków, w których znajduje się trufle. Owocniki rosną do 20 centymetrów pod ziemią. Dlatego, oprócz niezbędnej wiedzy, do misji poszukiwawczych potrzebny jest jeszcze... dobry nos. Tu sprawdzają się również świnie, ale problem z nimi jest taki, że "co znajdą, to zaraz pożerają".
Trufle — kto kupuje grzyby za 3 tysiące złotych za kilogram?
Jak w rozmowie z Gazetą Wyborczą przyznał pan Piotr, zainteresowanie truflami w Polsce cały czas rośnie. Ponieważ popyt jest bardzo duży, to ile tych grzybów nie znalazłaby "Jurajska Trufla", tyle zostanie sprzedane — i to bez żadnego problemu. Fanów grzybów nie odstrasza nawet ich cena, osiągająca 2,5 - 3 tysiące złotych za kilogram.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że odnalezione w Polsce trufle to gatunek tzw. trufli letniej. Chociaż uchodzi ona za smaczny kąsek, to jej ceny nie są nawet zbliżone do innej docenianej przez pasjonatów odmiany: trufli białej, zwanej piemoncką. Za taki rarytas trzeba zapłacić od 3 do 9 tysięcy euro za kilogram, a najdroższy, niespełna kilogramowy okaz został w 2021 roku sprzedany na licytacji za... ponad 100 tysięcy euro.