NewsyZaczęło się. Grzybiarze wychodzą z lasów z pełnymi koszami

Zaczęło się. Grzybiarze wychodzą z lasów z pełnymi koszami

Zaczęło się. Grzybiarze wychodzą z lasów z pełnymi koszami
Zaczęło się. Grzybiarze wychodzą z lasów z pełnymi koszami
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | feliks szewczyk

21.04.2024 17:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już w kwietniu grzybiarze mogą cieszyć się pełnymi koszami! Tegoroczny sezon grzybowy zaskakuje wszystkich – w lasach można znaleźć nie tylko wiosenne smardze i czarki, ale również borowiki, które zazwyczaj pojawiają się dopiero w maju lub czerwcu.

Anomalie pogodowe i ocieplenie klimatu sprawiają, że natura staje się coraz bardziej nieprzewidywalna. Wczesne lato i wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi grzybów, co sprawia, że sezon grzybowy rozpoczyna się znacznie wcześniej niż zwykle.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Grzybiarze z różnych regionów Polski donoszą o obfitych zbiorach borowików ceglastoporych, borowików sosnowych, a nawet maślaków. Eksperci potwierdzają te doniesienia i tłumaczą, że grzyby nie patrzą na kalendarz, ale na warunki – ciepło i wilgoć to idealne środowisko do ich wzrostu.

Wiosenne grzyby w pełnym rozkwicie

Oprócz borowików, w lasach wciąż można znaleźć smardze, które są jednak objęte ochroną i nie można ich zbierać. Miłośnicy tego gatunku mogą to robić jedynie w ogrodach, parkach, szkółkach leśnych i innych terenach zielonych uprawianych przez człowieka.

Grzyby można znaleźć w lasach iglastych i liściastych, a także na polanach i łąkach. Najlepsze miejsca na grzybobranie to te, gdzie jest dużo wilgoci i światła słonecznego. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj drzew - niektóre gatunki, takie jak dąb, buk i sosna, tworzą z grzybami symbiozę, co sprzyja ich rozwojowi.

Czy to oznacza mniej grzybów jesienią?

Eksperci uspokajają, że wczesne pojawienie się niektórych gatunków grzybów nie musi oznaczać mniejszych zbiorów jesienią. Kluczowa będzie pogoda w wakacje. Jeśli lato nie przyniesie suszy, możemy liczyć na obfite zbiory również we wrześniu i październiku.

Należy jednak pamiętać, że wegetacja drzew rozpoczęła się wcześniej, co może oznaczać wcześniejszą jesień i opadnięcie liści. Wszystko zależy od pogody i ilości deszczu.

Porady dla grzybiarzy

Wybierając się na grzyby, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • Należy wycinać lub wykręcać grzyby tuż przy ziemi, a następnie przysypywać grzybnię, by nie doprowadzić do jej wysuszenia.
  • Przed zabraniem grzybów do domu, należy upewnić się, że są jadalne. W lesie nietrudno o pomyłkę, a niektóre gatunki mogą mieć trujące "bliźniaki".
  • W razie wątpliwości, warto skonsultować zbiory z grzyboznawcą lub pobliską stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Sezon grzybowy w pełni! Wykorzystajmy ten czas na spacery po lesie i zbieranie tych pysznych darów natury. Pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie i szacunku dla przyrody.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także