PoradyWybierasz się na grzyby? Spójrz w górę, a wrócisz do domu z pełnym koszem

Wybierasz się na grzyby? Spójrz w górę, a wrócisz do domu z pełnym koszem

Maślak pstry
Maślak pstry
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
10.10.2023 08:45

Jesienne spacery po lasach to nie tylko okazja do zbierania popularnych grzybów, ale także do odkrywania mniej znanych, a równie ciekawych gatunków. Jednym z takich tajemniczych leśnych skarbów jest bagniak, który często bywa mylony z innymi gatunkami.

Wśród popularnych gatunków grzybów, takich jak kurki, podgrzybki czy prawdziwki, spotkać można również maślaka pstrego, zwanego też bagniakiem lub jakubem. Choć jest on jadalny, to przez wielu grzybiarzy jest omijany ze względu na specyficzny zapach i smak. Niesłusznie! Bagniak jest jadalny i ma wiele cennych właściwości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bagniak - wygląd i występowanie

Maślak pstry to grzyb jadalny, ale dość rzadko spotykany. Występuje głównie w lasach iglastych, pod sosnami i świerkami. Można go również znaleźć na bagnach, stąd też jedna z jego potocznych nazw.

Kapelusz maślaka pstrego jest żółty, o średnicy 5-15 cm. Ma nierówną, kosmkowato-filcowatą powierzchnię. Rurki są początkowo białe, później żółte, a w końcu brązowe. Trzon jest krótki i gruby, o barwie żółtej lub pomarańczowej. Miąższ jest twardy, o barwie pomarańczowej lub żółtej.

Jak rozpoznać bagniaka?

Bagniaka można pomylić z maślakiem sitarzem, który jest również jadalny. Aby je odróżnić, należy zwrócić uwagę na zapach. Maślak pstry ma charakterystyczny, kwaskowaty zapach, który może być dla niektórych osób nieprzyjemny. Maślak sitarz ma natomiast zapach przyjemny, mączny.

Czy warto zbierać bagniaka?

Bagniak jest jadalny, ale jego smak i zapach nie są tak cenione, jak w przypadku innych gatunków maślaków. Niektórzy grzybiarze uważają, że bagniak jest mdły i niezbyt smaczny. Inni przekonują jednak, że warto go zbierać i wykorzystać do przygotowania różnych potraw, takich jak zupy, sosy czy marynaty.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także