InspiracjeNajdziwniejsze dania polskiej kuchni. Dziś na samą myśl o nich wiele osób ma ciarki

Najdziwniejsze dania polskiej kuchni. Dziś na samą myśl o nich wiele osób ma ciarki

Kuchnia polska
Kuchnia polska
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Roberts Resnais
08.10.2023 20:00

Myślicie, że ozorki i wątróbka są dziwne? Jeśli przejrzyjcie tę listę, od razu zmienicie zdanie. Przed wami kuchnia polska, jakiej nie znacie i jej najbardziej osobliwe przekąski.

Tak naprawdę nie znamy naszej rodzimej kuchni, a szczególnie jej historycznej wersji. Będziecie zszokowani, gdy zobaczycie, czym zajadali się nasi przodkowie. Niektóre dania wydają się być wręcz niejadalne. Chcesz się przekonać o tym, jak bardzo szaleni byli ludzie przed wiekami?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kuchnia polska i jej osobliwe dania

Kożuch z mleka

To była największa zmora z przedszkola. Kożuch tworzy się, gdy zagotujemy mleko. Sprawiał on, że płatki i kakao były wręcz niejadalne. Dla mnie był totalnie obrzydliwy, ale są osoby, które dałyby się za to pokroić. Amatorzy zazwyczaj smarowali nim pieczywo i posypywali cukrem. Niektórzy poszli jeszcze dalej. Aleksander Baron przekonywał, że kożuch z mleka świetnie sprawdzi się jako dodatek do dorsza lub polędwicy.

Tatarak w cukrze

W czasach baroku taki deser był ogromnym hitem. Chociaż składników nie było wiele, to przygotowanie zajmowało dość dużo czasu. Z książki "Compedium medicum auctum" wynika, że tatarak trzeba było gotować kilkukrotnie, po czym smażyć na wolnym ogniu do suchości. Jak to smakowało? Ponoć łączyło gorycz i słodycz.

Suszony twaróg

Kuchnia polska pełna jest dziwnych dań i przekąsek. Do takich niewątpliwie należy suszony twaróg. Przenieśmy się więc do szlacheckich dworków, gdyż tam był on wytwarzany.O tej przekąsce przeczytamy w epopei narodowej, czyli "Panu Tadeuszu":

"...Wielka, stara sernica, budowana w kratkiZ belek na krzyż wiązanych, podobna do klatki.W niej świeciły się białych serów mnogie kopy;Wkoło zaś wahały się suszące się snopySzałwiji, benedykty, kardy, macierzanki''.

Kiszone rydze

Polacy uwielbiają kiszenie warzyw i owoców. Swoją miłość do tego typu obróbki przelali również na grzyby. Tym sposobem narodziły się kiszone rydze, o których rozpisywały się XIX-wieczne autorki książek kulinarnych.


Kuchnia polska - kiszone rydze
Kuchnia polska - kiszone rydze© Adobe Stock | Iakov Filimonov

Minogi

Miały ponoć delikatne mięso i jedli je nawet władcy (oni mieli akurat dziwne upodobania kulinarne, więc mało kogo to dziwi). Podawało się je na przykład z pieprzem, sokiem wiśniowym, piernikami lub z cynamonem i cukrem. Co ważne: minogi były uważane za przekąski wywołujące rozstrój żołądka.

Ogon z bobra

Kuchnia polska za każdym razem zaskakuje i wytworzyła coś takiego, jak gotowany ogon bobra. 300 lat temu był on nawet potrawą postną. Jak przygotowywano danie? Gotowano je w roztworze z octu i soli, z dodatkiem czosnku, masła lub oliwy.

Ogon bobra
Ogon bobra© Adobe Stock | Gregor Doerr

Żętyca

Pod tą osobliwą nazwą kryje się serwatka z mleka owczego ściętego podpuszczką. Ma bardzo ostry zapach, a najlepiej smakuje pita wśród górskich krajobrazów. Nie wolno spożywać jej za dużo, żeby nie dostać zatrucia pokarmowego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także