NewsyW Hiszpani wprowadzono zakaz pakowania w plastik owoców i warzyw. Czas na resztę świata

W Hiszpani wprowadzono zakaz pakowania w plastik owoców i warzyw. Czas na resztę świata

Hiszpański rząd wprowadził ustawę, która zakazuje sprzedaży warzyw i owoców zapakowanych w plastik. To zachęta do troski o środowisko.

W Hiszpani wprowadzono zakaz pakowania w plastik owoców i warzyw. Czas na resztę świata
Ewa

04.10.2021 | aktual.: 18.09.2023 12:50

Nowe prawo już wkrótce w całej Hiszpanii

Już w 2023 roku z hiszpańskich marketów mają zniknąć warzywa i owoce pakowane w plastik. Chociaż jest to najbardziej popularne w krajach azjatyckich, to również w Europie nie brakuje absurdalnie zapakowanych produktów. Jak powiedział w rozmowie z "El País" rzecznik ministerstwa Przemian Ekologicznych celem jest "walka z nadużywaniem" plastikowych opakowań.
To dobry krok w kierunku dobrej zmiany, bo takie opakowania są całkowicie zbędne i jedynie przyczyniają się do zanieczyszczania naszej planety.

Zakaz plastiku będzie miał pewne wyjątki

Oczywiście, w projekcie ustawy znalazło się też miejsce na pewne wyjątki. Zakaz pakowania owoców i warzyw w plastik nie będzie dotyczył opakowań zbiorczych i porcji o wadze większej niż 1,5 kg. Dodatkowo, w przypadku gdy bez opakowania produkt mógłby ulec zniszczeniu, zepsuciu lub zgnieceniu, to pakowanie go również będzie dozwolone.

Dvd1072(20/09/21)Frutas y verduras plastificadas para su venta en una gran superficie , Madrid  Foto: Víctor Sainz
Dvd1072(20/09/21)Frutas y verduras plastificadas para su venta en una gran superficie , Madrid Foto: Víctor Sainz

Przepisy wejdą w życie w przyszłym roku. Hiszpania przekroczyła już dopuszczalną granicę zanieczyszczenia plastikiem, więc rząd postanowił podjąć odpowiednie kroki. Deklarują również, że do 2030 roku wszystkie opakowania w Hiszpanii będą w 100% nadawały się do recyclingu.

Aktywiści są zadowoleni

Grupy ekologiczne w Hiszpanii i za granicą, w tym Greenpeace, od lat prowadzą kampanię, aby powstrzymać sklepy warzywne i duże supermarkety przed pakowaniem świeżych produktów w warstwy plastiku.

Rewolucja będzie dotyczyła też wody

Pijemy plastik, jemy plastik i oddychamy plastikiemmówi Julio Barea z Greenpeace

Mało tego, rząd Hiszpanii podejmuje już kroki w kierunku ograniczenia plastiku, jaki pochodzi z butelek po wodach. W planach jest utworzenie publicznych fontann do picia i ograniczenie dystrybucji jednorazowych, plastikowych kubeczków podczas imprez publicznych.

Jak Ci się podoba ten pomysł?

Chciałbyś, żeby podobne działania podjęto również w Polsce? A może uważasz, że to przesada? Podziel się z nami swoją opinią w komentarzu.

Wybrane dla Ciebie