Zalewajka. Pyszna i sycąca zupa na chłodniejsze dni
Zalewajka to wiejska zupa z długą tradycją, w której główną rolę odgrywają zakwas, ziemniaki i kiełbasa. Jest absolutnie prosta w przygotowaniu, pyszna i sycąca. Zobacz przepis równie przyjemny, co sama potrawa.
12.01.2023 19:02
Zupa zwana zalewajką jest ściśle powiązana z centralną Polską, a zwłaszcza Radomskiem. To właśnie z tego miasta w województwie łódzkim pochodzą pierwsze wzmianki o tym daniu. W XIX wieku jednym z głównych produktów wykorzystywanych do gotowania w tamtym rejonie były ziemniaki, a ich połączenie z barszczem nazwano właśnie zalewajką, dziś wpisaną nawet do listy produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa.
Tradycja zupy trwa do dziś. W Radomsku urządzane są festiwale zalewajki, które co roku ściągają tłumy fanów tej historycznej potrawy. Kilka lat temu ilość ugotowanej zalewajki na festiwalu została policzona na... 2500 litrów.
Jeśli zaciekawił cię ten wstęp, nie pozostaje nam nic innego, jak przedstawić ci przepis. Oto on.
Zalewajka
Składniki:
- 500 g ziemniaków typu B
- 1 litr wody
- 500 ml zakwasu żytniego
- 4 suszone grzyby
- 2 cebule
- 150 g słoniny
- 150 g podwędzanej kiełbasy
- 4 łyżki śmietany 18 proc.
- 3 ząbki czosnku
- kilka listków laurowych
- kilka kulek ziela angielskiego
- 1 łyżka majeranku
- sól, pieprz
- olej do smażenia
Sposób przygotowania:
Grzyby zalej ciepłą wodę i namaczaj przez około godzinę. Ziemniaki obierz, umyj i pokrój w kostkę.
W drugim garnku rozgrzej niewielką ilość oleju i usmaż w nim pokrojoną w kostkę słoninę. Kiedy zrobią się z niej skwarki, dorzuć obraną i drobno posiekaną cebulę.
Kiedy warzywo się zeszkli, dodaj pokrojoną w plastry kiełbasę, liście laurowe, ziele angielskie i po pół łyżeczki soli i pieprzu. Wszystko zalej litrem wody. Dorzuć jeszcze ziemniaki i namoczone grzyby. Doprowadź zupę do wrzenia, a następnie gotuj pod przykryciem 20 minut.
Zakwas połącz ze śmietaną, przeciśniętymi przez praskę ząbkami czosnku i majerankiem. Wymieszaj.
Kiedy ziemniaki z garnka będą już ugotowane, dodaj przygotowaną mieszankę do zupy. Ustaw mały ogień, poczekaj aż zalewajka zacznie się gotować. Kiedy tak się stanie, zdejmij ją z palnika. Dopraw solą i pieprzem. Smacznego!
Zalewajka to kulinarna tradycja, tak samo, jak schabowe. Zobacz przepis na nietypową wersję tych kotletów prosto z naszego kanału na YouTube.