PrzepisZupyZapomniana zupa wraca na salony. Zrobisz ją szybko z 4 składników

Zapomniana zupa wraca na salony. Zrobisz ją szybko z 4 składników

Zupa białczańska - Pyszności
Zupa białczańska - Pyszności
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
11.09.2023 17:56

Chociaż zagraniczna kuchnia cieszy się rosnącą popularnością w Polsce, to tradycyjne potrawy wcale nie odeszły do lamusa. Polacy chętnie wracają do regionalnych smaków, przywołując tym samym wspomnienia z dzieciństwa. Białczyńska zupa to idealna receptura na chłodniejsze dni.

Polska kuchnia regionalna ma naprawdę sporo do zaoferowania. Na szczególną uwagę zasługują zupy. Chociaż latem nieco o nich zapominamy, to jesienią i zimą zdecydowanie wracają do łask. Przepis na tę zupę pochodzi z Białki Tatrzańskiej i bazuje na bardzo prostych składnikach: kapuście, ziemniakach i mleku. Dla niektórych znana jest jako zupa scypa, dla innych jako scyta. Niezależnie od nazwy, charakteryzuje ją wyjątkowy smak, który przenosi nas do kulinarnych korzeni. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zupa scypa to tzw. zupa biedaków. Na pierwszy rzut oka nic specjalnego, ale jest całkiem smaczna.

mówią członkinie Stowarzyszenia Gospodyń w Białce w rozmowie z Dziennikiem Polskim 24

Białczyńska zupa z kapusty

Składniki:

  • 1/2 główki kapusty,
  • mleko,
  • 2 łyżki masła,
  • sól,
  • ziemniaki.

Sposób przygotowania:

  1. Przemyj kapustę i usuń z niej głąb. Następnie poszatkuj ją, ale nie rób tego zbyt drobno, tak aby kawałki kapusty były wyczuwalne.
  2. Pokrojoną kapustę umieść w garnku i zalej 500 ml mleka oraz wodą tak, aby cała kapusta była zakryta. Postaw garnek na średnim ogniu i gotuj kapustę do momentu, aż będzie miękka. To może zająć około 35 minut.
  3. W międzyczasie, kiedy kapusta się gotuje, zajmij się ziemniakami. Obierz je, przemyj i pokrój je w kostkę. Następnie ugotuj ziemniaki w osolonej wodzie do momentu, aż staną się miękkie.
  4. Gdy kapusta będzie gotowa, odcedź ją z płynu, w którym się gotowała. Następnie zalej kapustę 1 litrem mleka i dodaj masło. Zagotuj, aby płyn stał się ciepły. Możesz doprawić zupę solą i pieprzem według własnego smaku.
  5. Podawaj tak przygotowaną zupę z gotowanymi ziemniakami. Smacznego!
Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także