Zapomnij o moczeniu w mleku. Ten sposób to gwarancja doskonałego smaku
21.11.2023 11:54, aktual.: 17.01.2024 13:12
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Śledzie to must have na świątecznym stole. Odpowiednio przygotowane będą świetną przystawką nie tylko na Boże Narodzenie. Ten patent sprawi, że nigdy nie będą za słone.
Śledzie przez znaczną część roku okryte są kołderką zapomnienia, a do łask wracają w okresie świątecznym. Możemy je kupić w różnych formach: świeże, solone, marynowane lub w różnych zalewach. Wszystkie te odsłony popularnej ryby z Bałtyku są zdrowe i godne polecenia, a niska cena szczególnie zachęca do zakupu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy śledzie są zdrowe?
Śledzie są prawdziwym skarbem cennych substancji odżywczych. Zawierają jod, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Są również bogate w fosfor, który korzystnie wpływa na pracę mózgu i uczestniczy w odbudowie kwasów nukleinowych. Śledzie są także doskonałym źródłem witaminy D, która chroni nas przed osteoporozą i chorobami nowotworowymi, oraz kwasów omega-3, które są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania układu krążenia i mózgu.
Aby w pełni wykorzystać zdrowotne korzyści płynące z jedzenia śledzi, ale także cieszyć się ich smakiem, warto uniknąć błędów, które często popełniamy podczas przygotowywania dań z tej ryby. Często zdarza się, że potrawy ze śledzia są za słone lub mają gorzki smak. Aby tego uniknąć, wystarczy kilka prostych sztuczek.
W czym moczyć śledzie?
Najczęściej kupujemy filety śledziowe, zwane matiasami. Są to ryby, które przed zapakowaniem są moczone w solance, aby je zakonserwować. Po kilku miesiącach moczenia w roztworze soli, śledzie zyskują przyjemny zapach, smak i miękkość. Jeśli jednak przygotujemy z nich dania bez wcześniejszego przygotowania, nasze potrawy będą nieprzyjemnie słone.
Najpopularniejsze jest moczenie w mleku, jednak wato postawić na coś zupełnie innego. Śledzie można także moczyć w gazowanej wodzie mineralnej z dodatkiem octu winnego lub soku z cytryny. W ten sposób miękną i zyskują delikatniejszy, bardziej wyrafinowany smak. Trzymaj je w takiej wodzie przez pół godziny. Przed laty nasze babcie moczył śledzie również w maślance, piwie oraz winie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamienić mleko na jeden z tych dodatków.
Zobacz także
Uratuj za gorzkiego śledzia
Czasem zdarza się, że śledzie z cebulą mają gorzki smak. Możemy jednak łatwo zapobiec tej sytuacji, odpowiednio przygotowując cebulę. Najprościej jest posolić warzywo i odstawić ją na kilkanaście minut, a następnie przelać zimną wodą. Cebula traci swoją goryczkę również wtedy, kiedy przed jej posiekaniem zamrozimy ją na kilka godzin. Wtedy staje się słodsza i bardziej delikatna. Innym sposobem jest przelanie pokrojonej w piórka cebuli wrzątkiem, a następnie posiekanie jej. Cebula nie straci wtedy smaku, ale na pewno pozbędzie się goryczki.