Widzisz taki osad na kiszonej kapuście? Nie możesz go zignorować
Czy kapusta kiszona może się zepsuć? Wbrew pozorom tak, a wystarczy naprawdę niewiele, by do tego doprowadzić. Kiszonki, przechowywane w ciepłym, wilgotnym miejscu, szybko stracą swoje wartości i mogą stać się szkodliwym dla zdrowia produktem.
17.04.2023 18:55
Proces kiszenia kapusty, z grubsza, polega tak naprawdę na jej psuciu. Oczywistym jest, że to proces wywoływany świadomie, nadający warzywom walorów smakowych i prozdrowotnych. Proces kiszenia odbywa się z udziałem kwasu mlekowego i w jego przebiegu bardzo ważne jest zachowanie norm higieny oraz szczelność opakowania. To, że kiszona kapusta jest zepsuta, może być wynikiem naruszenia technologii gotowania, doboru złej jakości warzyw i niewłaściwych warunków przechowywania. Zepsuta kapusta kiszona może doprowadzić do zatruć pokarmowych, które objawiają się wymiotami, nudnościami, lub bólami głowy.
Po czym rozpoznać, że kiszona kapusta jest zepsuta?
Mimo że kiszona kapusta to produkt fermentowany, jest podatna na działanie różnego rodzaju zanieczyszczeń i bakterii, które mogą doprowadzić do jej psucia. Zmiana koloru, zapachu i smaku, a także pojawienie się pleśni lub innych niepożądanych elementów to oznaka zepsutej kapusty. Sygnałem ostrzegawczym jest podchodzący do góry płyn, w którym obecne będą piana i bąbelki. Jeżeli zaś zauważysz dodatkowo różowy osad, taki produkt należy wyrzucić.
Ponadto, zepsuta kiszona kapusta może mieć bardzo nieprzyjemny zapach, który różni się od zapachu normalnej kiszonej kapusty. Jeśli produkt, zamiast mieć jasnożółty kolor, zaczyna przybierać ciemniejsze barwy lub zmieniać kolor na brązowy, może być zepsuty. Również zmiana konsystencji kiszonej kapusty świadczy o tym, że ta nie nadaje się do jedzenia. Powinna być chrupiąca i soczysta, a nie miękka i rozmoczona.
Jeśli kapusta jest przekwaszona, wystarczy ją odcisnąć z solanki i wypłukać, do zbyt gorzkiej natomiast można dodać suszoną śliwkę. Takie cechy bowiem nie świadczą o tym, że jest zepsuta. Również cienki kożuch, który może pojawić się na jej powierzchni nie powinien wzbudzać obaw - to naturalne zjawisko. Taki nalot jest całkowicie bezpieczny i wystarczy zebrać go z powierzchni, żeby nie zepsuł smaku naszej kiszonki. Natomiast nieodizolowanie takiej kapusty od źródeł zanieczyszczeń, wilgoci i wysokiej temperatury może sprawić, że osad ten przerodzi się w pleśń.
Jak przechowywać kiszoną kapustę?
Kiszoną kapustę należy przechowywać w sposób umożliwiający jej dalszą fermentację, ale jednocześnie chroniący ją przed zepsuciem. Przede wszystkim powinna być przechowywana w chłodnym miejscu, takim jak lodówka. Optymalna temperatura przechowywania to około 4-8 stopni Celsjusza. Ważne jest również, aby zachować higienę podczas przechowywania kiszonej kapusty. Upewnij się, że wszystkie pojemniki i narzędzia są czyste i suche, aby uniknąć rozwoju niepożądanych bakterii.
Kiszona kapusta przechowywana w lodówce powinna znajdować się w pojemniku i być dociążona, np. talerzem. Nacisk wyciśnie z niej solankę, ta zaś stworzy warstwę ochronną na kiszonce, co zabezpieczy ją przed zepsuciem. Ponadto, kiszona kapusta nie powinna mieć dostępu do światła. Nadmierna ekspozycja na promienie UV może wpłynąć na jej jakość i smak.
Zobacz także przepis na tradycyjny bigos staropolski z kiszonej kapusty. Udaje się za każdym razem: