NewsyPobudza lepiej niż filiżanka espresso. Pij na zdrowie

Pobudza lepiej niż filiżanka espresso. Pij na zdrowie

Zielona kawa posiada działanie pobudzające - Pyszności; Fot. Adobe Stock
Zielona kawa posiada działanie pobudzające - Pyszności; Fot. Adobe Stock

02.07.2023 19:45, aktual.: 03.07.2023 07:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zielona kawa to pojęcie, które odnosi się do niepalonych ziaren kawy, czyli surowych i nieprzetworzone termicznie. Odmiana ta zyskała na popularności ze względu na swoje korzyści zdrowotne. Zieloną kawę zalicza się do żywności funkcjonalnej. Przypisuje się jej wspomaganie organizmu w walce z wolnymi rodnikami, z nadprogramowymi kilogramami czy zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi.

Zielona kawa jest produktem pochodzącym z rośliny kawowej. Rośnie w strefach klimatycznych równikowych na różnych obszarach świata, takich jak Ameryka Środkowa i Południowa, Afryka i Azja. Po zbiorze ziarna kawy są poddawane procesowi prażenia, który nadaje im charakterystyczny smak i aromat. Jednak w przypadku zielonej kawy ziarna są pozostawione w surowej, niepalonej postaci.

Czy zielona kawa jest zdrowa?

Zielona kawa zawiera różne składniki odżywcze, takie jak witaminy (np. kwas foliowy, witaminę B2, witaminę B1, kwas pantotenowy, witaminę B12), minerały (m.in. wapń, potas, sód, magnez, żelazo, fosfor, cynk, miedź), polifenole i kwas salicylowy. Jest także dobrym źródłem kwasów chlorogenowych, które są naturalnie występującymi związkami roślinnymi o potencjalnych korzyściach zdrowotnych.

Zielona kawa jest bogata w przeciwutleniacze, które pomagają w zwalczaniu szkodliwego działania wolnych rodników w organizmie. Przeciwutleniacze pomagają w ochronie komórek przed uszkodzeniami i zapobiegają przyspieszonemu starzeniu się. Niektóre badania sugerują też, że produkt ten może mieć korzystny wpływ na funkcje mózgu. Składniki aktywne w zielonej kawie wpływać mają na koncentrację, czujność i zdolność poznawczą.

W opracowaniach naukowych wykazuje się też pozytywny wpływ zielonej kawy na układ sercowo-naczyniowy. Składniki zawarte w zielonej kawie mogą pomagać w obniżeniu poziomu cholesterolu LDL (złego cholesterolu), poprawie funkcji naczyń krwionośnych i obniżeniu ciśnienia krwi. Warto jednak pamiętać o umiarkowanym spożyciu tego produktu - zawartość kofeiny w kawie zielonej jest zbliżona do kawy prażonej. 

Zielona kawa zyskała na popularności ze względu na swoje korzyści zdrowotne - Pyszności; Fot. Unplash (Battlecreek Coffee Roasters)
Zielona kawa zyskała na popularności ze względu na swoje korzyści zdrowotne - Pyszności; Fot. Unplash (Battlecreek Coffee Roasters)

Zielona kawa na odchudzanie. Hit czy kit?

Kwas chlorogenowy obecny w zielonej kawie stabilizuje skoki cukru w organizmie i nieco obniża łaknienie. Temu składnikowi przypisuje się odchudzające właściwości zielonej kawy. Do tej pory toczy się spór między środowiskami naukowymi na temat wpływu zielonej kawy na organizm. Nie powinno się jej traktować jako remedium na problemy z wagą, a jedynie jeden z elementów zdrowej, zbilansowanej diety.

Zielona kawa jest dostępna w różnych formach, takich jak ekstrakty, kapsułki, proszek i napoje. Najczęściej jest wykorzystywana jako suplement diety lub składnik w produktach związanych z odchudzaniem. Może być spożywana jako napar lub dodawana do smoothie lub innych napojów. Warto jednak pamiętać, że suplementy zielonej kawy mogą mieć różne stężenia składników aktywnych, dlatego ważne jest zawsze przestrzeganie zalecanych dawek i skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także