Zupa rybna na słodko. To danie z Wielkopolski ugotujesz na głowach karpi
W polskich tradycjach wigilijnych zupa rybna pojawia się na 3. miejscu. Nie jest tak popularna jak grzybowa czy barszcz czerwony. Szkoda, bo w wersji ze słodkim dodatkiem to prawdziwy majstersztyk. Ponadto zabielany śmietaną rosół gotowany na głowach karpi świetnie wpisuje się w ideę zero waste. Często odpadki po smażonych dzwonkach lądują w koszu, a tak mogą jeszcze oddać to, co najlepsze.
Ta zupa rybna była dużym zaskoczeniem dla mnie i mojej rodziny z Mazowsza. Co prawda gotowało się w domu zupę rybną, ale nie na Wigilię i z zupełnie innymi dodatkami. Do bulionu na głowach karpia warto wrzucić kilka dodatkowych kawałków ryby, chociaż już sam wywar jest pyszny i przyjemnie rozgrzewający. W Wielkopolsce i na Pałukach zupa rybna jest podawana z ryżem i rodzynkami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bulion na głowach karpia – jak przygotować rybę?
Przygotowanie pozostałości karpia na zupę to zadanie dla osób o mocnych nerwach. Przede wszystkim z rybich głów trzeba wyciąć oczy i skrzela. Ich pozostawienie w zupie może skutkować gorzkim smakiem. Usuń je przy pomocy ostrego noża, a następnie dokładnie umyj głowę karpia. Oczyszczone głowy zalej zimną wodą w proporcji ok. 4 sztuki na 1,5 litra wody. Wstaw do zagotowania razem z włoszczyzną.
Do zupy warto dodać kawałki ryby
Wywar świetnie smakuje z kawałkami łososia, dorsza lub miruny. Z ryb, które przygotowujesz na Wigilię, uszczknij odrobinę, a danie będzie bardziej konkretne i sycące. Do bulionu możesz dodać ugotowane, upieczone lub usmażone kawałki ryb. Dodaj je na sam koniec do odcedzonego już wywaru.
Przepis na zupę rybną z ryżem i rodzynkami
Wielkopolska zupa rybna z rodzynkami doskonale smakuje podana z ryżem na sypko. Żeby ziarna się nie posklejały, wrzuć je na sam koniec i gotuj tylko przez 15 minut. Niestety, gotowanie przez dłuższy czas lub ponowne podgrzewanie zupy może sprawić, że ryż napęcznieje i nie będzie już taki pyszny.
Składniki:
- 4 głowy karpia,
- 1 marchew,
- kawałek selera,
- 1 korzeń pietruszki,
- pół pora,
- 3 liście laurowe,
- 3 ziarna ziela angielskiego,
- 200 ml słodkiej śmietany 18 proc,
- 100 g rodzynek,
- 100 g ryżu,
- sok z połówki cytryny,
- sól i pieprz do smaku.
Wykonanie:
- Oczyszczone głowy karpia zalej 1,5 l wody. Wstaw do zagotowania razem z warzywami. Wrzuć liście laurowe i ziele angielskie.
- Od momentu wrzenia, gotuj przez 1 godzinę na małym ogniu.
- Gotowy bulion przecedź przez drobne sitko lub gazę.
- Do czystego wywaru dodaj rodzynki i ryż. Gotuj przez 15 minut.
- Zabiel słodką śmietaną. Na koniec dopraw sokiem z cytryny, solą i pieprzem do smaku.