Co roku na Wigilię robię derelye. Przepis na te pierogi mam od znajomej z Węgier
Przed świętami jest czas nie tylko na przygotowywanie tradycyjnych potraw, ale także na kulinarne eksperymenty. Inspiracje można czerpać z różnych kultur, na przykład od znajomych znad Balatonu. Okazuje się, że węgierskie derelye doskonale smakują z naszym wigilijnym farszem.
Na Węgrzech derelye zazwyczaj podawane są z marmoladą lub twarogiem na słodko. Jednak występują także w wytrawnej wersji, na przykład z kapustą kiszoną i boczkiem. Podawane z bułką tartą smażoną z masłem są konkretne, sycące i bardzo smaczne. Wyróżnia je zupełnie inaczej przygotowane ciasto.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Historia węgierskich pierogów
Dokładnie nie wiadomo, kiedy i gdzie rozpoczęła się historia pierogów derelye. Od dawna były one przygotowywane w domach Węgrów – zarówno w bogatszych majątkach, jak i w biedniejszych gospodarstwach. Ciasto w smaku przypomina znane w Polsce leniwe, chociaż jest zagniatane z nieco innych składników.
Derelye nadziewane są różnymi farszami i przybierają różne kształty – od formy tradycyjnych pierogów po zgrabne kulki, przypominające knedle. Częstym farszem jest masa twarogowa, na przykład z rodzynkami, marmolada lub świeże owoce. W wersji wytrawnej, twaróg mieszany jest ze szczypiorkiem, gałką muszkatołową i innymi wyrazistymi przyprawami. Popularne jest też nadzienie z kiszonej kapusty.
Węgierskie derelye – z kaszą czy ziemniakami?
Wiele osób popełnia błąd i do ciasta na derelye dodaje tłuczone gotowane ziemniaki. Trzeba przyznać, że w takiej wersji również są bardzo smaczne, ale oryginalne derelye przygotowywane są z twarogu i kaszy manny.
Jeśli masz ochotę na wersję z ziemniakami, zagnieć ciasto z ok. 1 kg ugotowanych rozgniecionych ziemniaków, 3 łyżek mąki pszennej, 1 jajka i łyżeczki soli.
Przepis na wigilijne pierogi po węgiersku
Poniżej przepis na oryginalne derelye z tradycyjnym polskim farszem wigilijnym. Do nadzienia potrzebujesz 60 g namoczonych suszonych grzybów.
Składniki na ciasto:
- 250 g twarogu półtłustego,
- 60 g roztopionego masła,
- 1 całe jajko,
- 1 żółtko,
- 65 g kaszy manny,
- 100 g mąki,
- szczypta soli.
Składniki na farsz:
- 800 g kapusty kiszonej,
- 60 g suszonych grzybów – namocz je minimum 1 godzinę przed przygotowywaniem pierogów,
- 2 cebule,
- 2 łyżki oleju lub masła.
Wykonanie:
- W misce dokładnie wymieszaj twaróg, roztopione masło, jajko, żółtko, kaszę mannę, mąkę i sól. Wyrób gładkie ciasto. Jeśli jest zbyt suche, dodaj niewielką ilość mleka. Ciasto zagnieć w kulę i przykryj miską, aby odpoczęło.
- Na patelni z rozgrzanym olejem lub masłem zeszklij drobno posiekaną cebulę. Gdy zacznie pachnieć, dodaj pokrojone w drobną kostkę namoczone grzyby i odciśniętą, dodatkowo poszatkowaną kapustę kiszoną – możesz ją wcześniej podgotować, aby była delikatniejsza. Farsz podgrzewaj na patelni do czasu, aż odparuje nadmiar wody i wszystkie składniki będą miękkie. Dopraw solą i pieprzem.
- Z ciasta uformuj wałek, a następnie pokrój na niewielkie krążki. Każdy kawałek rozwałkuj na placek i nadziewaj farszem. Zlep mocno brzegi pierogów.
- Gotuj w dużym garnku z osolonym wrzątkiem przez ok. 8 minut. Podawaj z roztopionym masłem i bułką tartą.