Ten przepis na knedle jest od lat w mojej rodzinie. Robię je, gdy tylko pojawią się śliwki
Ciepłe knedle z aromatycznymi śliwkami i aromatem cynamonu to jedno z najsmaczniejszych wspomnień z letnich obiadów. I dlatego lubię wracać do tego przepisu. Choć knedle wymagają trochę pracy, to warto je zrobić w sezonie na śliwki choć raz. A te owoce już pojawiają się na straganach.
20.07.2024 17:31
Knedle bardzo często kojarzą się z domowymi posiłkami. Ich przygotowanie dla naszych mam czy babć nie było niczym trudnym, a robiły je po mistrzowsku. Warto wrócić do ich receptur i podpytać seniorki o sprawdzone sposoby na knedle.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nawet z wczorajszego obiadu
W polskiej kuchni knedle znane są od lat, zajadamy się nimi od pokoleń. Ta potrawa przed wiekami przywędrowała do nas z kręgu krajów niemieckojęzycznych, gdzie do tej pory jest niezwykle popularna. Knedle powstały jako danie z resztek. Do dziś ich przygotowanie nie jest drogie. Klasyczny przepis bazuje na ziemniakach. Mogą być nawet te, które zostały z obiadu. Najlepiej sprawdzą się kartofle typu B i C. Do tego śliwki i jeszcze kilka niedrogich składników. Z pewnością masz je w kuchennej szafce. Nie zostaje nic innego, jak brać przykład z naszych mam i babć. Lepienie knedli z każdym następnym razem jest prostsze. Jak we wszystkich mącznych potrawach, kwestia wprawy jest tu ważna.
Chwila z praską
Do przeciskania ziemniaków najlepiej sprawdzi się praska. To proste urządzenie, które warto mieć w kuchni, bo z jego pomocą otrzymasz gładkie ziemniaczane puree. Zaletą używania praski jest to, że ziemniaki są bardzo dokładnie rozgniecione, a zajmuje to dosłownie chwile. Nie ma ryzyka, że pojawią się twardsze grudki, które będą w knedlach przeszkadzać.
Knedle ziemniaczane ze śliwkami — przepis
Składniki:
- 500 g ugotowanych ziemniaków,
- 300 g mąki pszennej,
- 2 jajka,
- 400 g śliwek,
- łyżka cukru,
- 3 łyżki bułki tartej,
- 50 g masła,
- śmietana z cynamonem, opcjonalnie.
Sposób przygotowania:
- Ziemniaki przeciśnij przez praskę. Dodaj mąkę i jajka. Wyrób gładkie ciasto.
- Z ciasta uformuj wałek. Małe kawałki ciasta odrywaj i formuj z nich placuszki.
- Na środku każdego placuszka układaj wypestkowaną śliwkę. Posypuj ją cukrem i zlepiaj ciasto, formując kulkę.
- Knedle gotuj przez kilka minut w osolonym wrzątku. Wyciągaj, gdy wypłyną na powierzchnię. Podawaj z przyrumienioną na maśle bułką tartą lub śmietaną z cynamonem.