PoradyWystarczy kostka twarogu i kilka dodatków. W mig zrobisz obiad albo pyszny deser

Wystarczy kostka twarogu i kilka dodatków. W mig zrobisz obiad albo pyszny deser

Knedle z dodatkiem twarogu są delikatniejsze.
Knedle z dodatkiem twarogu są delikatniejsze.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

20.06.2024 15:34, aktual.: 20.06.2024 16:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

O twarogu częściej myślimy w kontekście śniadania. Wystarczy dodać świeże warzywa lub po prostu pokroić go w plastry i podać na kanapkach z miodem. Jednak mogą z niego powstać też dania obiadowe. Mają dodatkową zaletę, bo można je zjeść także na deser. Na nabiał warto postawić zwłaszcza podczas upalnych dni. Potrawy na jego bazie są lekkie i pyszne.

Twarogi z naszych lokalnych mleczarni są tak pyszne, że często nie można się opanować i kupujemy całą kostkę. Sama tak robię, gdy widzę produkty z Czarnocina czy Strzałkowa. Jednak bywa, że w takiej ilości trudno go zjeść na śniadanie. Wtedy najlepiej wykorzystać go do dań obiadowych. Mam dwa sprawdzone patenty.

Ważne białko

Twaróg można nazwać naszym dobrem narodowym i z dań na jego bazie słynie Polska. Ten wątek pojawił się w mojej rozmowie z dr Bogdanem Gałązką, który specjalizuje się w historii kuchni. Na co dzień j, to jednak trochę o tym zapominamy. A twaróg jest nie tylko pyszny, nadaje się do wielu dań, to jeszcze jest bardzo zdrowy. Przede wszystkim to świetne źródło białka, które określa się jako najważniejszy element budulcowy organizmu, który pobierany jest z pożywienia. Bez białka nie bylibyśmy w stanie normalnie funkcjonować. Jest ono składnikiem krwi, limfy, hormonów i enzymów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Leniwe inaczej

Pierwszym moim pomysłem na obiad na bazie twarogu są oczywiście popularne leniwe. Najczęściej podajemy je na słodko. Przygotowane z bułką tartą, śmietaną, cynamonem, masłem czy serem to już klasyka gatunku. W takiej formie pasują też na deser. Jednak leniwe świetnie łączą się z wytrawnymi dodatkami. Latem sos kurkowy czy na bazie innych grzybów jest bezkonkurencyjny. Można też do nich przygotować sos z sezonowych warzyw. Jednak podstawą są dobre, miękkie kluski.

Przygotowanie leniwych jest bardzo proste.
Przygotowanie leniwych jest bardzo proste. © Adobe Stock

Kluski leniwe

Składniki:

  • 500 g półtłustego twarogu,
  • 100 g mąki pszennej,
  • 2 jajka,
  • 2 łyżki cukru,
  • szczypta soli.

Sposób przygotowania:

  1. Twaróg rozgnieć widelcem i dodaj do niego mąkę. Następnie wbij do mieszanki jajka, wsyp cukier i sól. Wszystkie składniki wymieszaj.
  2. Teraz wyrób ciasto (podsyp blat lub stolnicę mąką) i uformuj z niego wałek. Podziel go na kilka mniejszych części.
  3. Ostrym nożem wykrój (rób to pod skosem) kluski leniwe. W garnku zagotuj wodę.
  4. Kiedy woda zacznie wrzeć, możesz ostrożnie wrzucić przygotowane kluski. Gdy wypłyną, odczekaj jeszcze 2 minuty i odcedź.

Knedle jak na wakacjach

Te mięciutkie kluski kojarzą się z latem, bo najlepiej smakują z owocami. Teraz z truskawkami i morelami, ale już za chwilę ze śliwkami. Ta potrawa przywędrowała do nas z krajów niemieckojęzycznych, gdzie jest niezwykle popularna. Jej klasyczna, najbardziej znana wersja bazuje na ziemniakach. Jednak knedle można przygotować także z twarogu. Będą wtedy delikatniejsze. Biały ser nada im niezwykłej miękkości i podniesie ich wartość odżywczą. Takie kluski można podać z kwaśną śmietaną lub roztopionym masłem z bułką tartą.

Knedle twarogowe z truskawkami

Składniki:

  • 400 g tłustego twarogu,
  • 2 jajka,
  • 60 g cukru,
  • 30 g masła,
  • 200 g bułki tartej,
  • pół laski wanilii,
  • sok z połowy cytryny,
  • całe truskawki, najlepiej duże i słodkie,
  • śmietana do podania.

Sposób przygotowania:

  1. Odciśnięty twaróg wymieszaj z jajkami na gładką masę. Dodaj połowę laski wanilii oraz 60 gramów cukru.
  2. Następnie dodaj do masy masło, sok z cytryny i bułkę tartą. Wyrób z całości ciasto. Gotowe odłóż do lodówki na 30 minut.
  3. W międzyczasie przygotuj posypkę: na patelni rozpuść masło, dodaj cukier, a kiedy składniki połączą się, dorzuć posiekane orzechy.
  4. Truskawki umyj, pozbądź się szypułek.
  5. Ciasto wyjmij z lodówki i podziel na 8 części.
  6. Każdy kawałek ciasta rozklep w dłoniach, a na środku połóż truskawkę. Zlep całość, formując zgrabne kulki.
  7. Knedle z truskawkami gotuj na małym ogniu w lekko osolonej wodzie przez 5 minut od wypłynięcia.
  8. Podawaj z kwaśną śmietaną.
Źródło artykułu:Pysznosci.pl
twarógkluskiknedle