Nie woda czy mleko. Wymocz suszone grzyby w tym płynie, a mocno się zdziwisz, jak mogą być pyszne i miękkie
Chociaż kusiło, aby od razu po grzybobraniu rozkoszować się pysznymi potrawami z darami lasu, na szczęście udało mi się zachować trochę zapasów na później. Suszone borowiki i podgrzybki mają teraz okazję zabłysnąć w wigilijnych potrawach. Wrzucę odrobinę do barszczu, dodam do kapusty, a z reszty przygotuję aromatyczny farsz do pierogów. Zanim jednak na całego rozpalę palniki, obudzę grzyby z jesiennego snu.
16.12.2024 14:17
Sposobów na moczenie grzybów jest wiele, ale i tak najczęściej wybieramy ten najprostszy. Wiele osób po prostu zalewa je wodą. Jednak w przypadku dań na Wigilię warto nieco wyjść poza schemat. Dodatek cebuli? Liście laurowe? Można wrzucić, ale tym, co nie tylko zmiękcza grzyby, ale nadaje im także delikatnego finiszu, jest dobry warzywny bulion.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zdrowy bulion w kostce zawsze pod ręką
Oczywiście możesz ugotować bulion na włoszczyźnie. Z części przygotować zupę, a część odlać do zalania suszonych grzybów. Jednak prostszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po domową kostkę rosołową z zamrażalnika. Ten pełen smaku dodatek przygotujesz z pieczonych warzyw i świeżych ziół. Kostkę wystarczy zalać gorącą wodę i wywar do moczenia grzybów masz już gotowy.
Jak nie należy moczyć grzybów?
Zalewając grzyby bulionem zwróć uwagę na kilka szczegółów. Przede wszystkim sprawdź, czy grzyby są czyste. Jeśli mają piasek, delikatnie usuń zabrudzenia przy pomocy szczoteczki. Kolejną sprawą, jest temperatura wywaru do moczenia grzybów –powinien być ciepły, ale nie może być gorący. Zbyt wysoka temperatura zabije ich naturalny aromat. Uważaj także na ilość. Bulion ma tylko przykrywać kapelusze. Jeśli będzie go za dużo, przejmie od nich cały smak, a takie jałowe grzyby zupełnie nie sprawdzą się w farszu do pierogów wigilijnych.
Bulion do moczenia grzybów – rozwiązanie 2 w 1
Moczenie grzybów w bulionie ma też dodatkową zaletę. W ten sposób masz już gotową bazę do przygotowania zupy grzybowej lub sosu do krokietów. Bulion grzybowy możesz dodać nie tylko do dań wigilijnych, ale także do mięsnych potraw – pieczonego schabu lub bigosu staropolskiego.
Alternatywne płyny do moczenia grzybów
Aromat grzybów suszonych można wzbogacić jeszcze bardziej. Jeśli zależy ci na głębszym smaku, warto zastanowić się nad wykorzystaniem sosu sojowego lub mleka kokosowego. Sos sojowy dodaje charakterystycznego smaku umami, a odrobina mleka kokosowego nadaje grzybom subtelnej słodyczy i kremowej konsystencji. Ten dodatek świetnie sprawdza się w daniach azjatyckich oraz jako baza do wegańskich sosów i zup.
Z klasycznych rozwiązań warto dodać 2 ćwiartki cebuli, która usuwa ewentualną goryczką lub 2-3 liście laurowe, które podkręcają aromat grzybów. Ważne jest, by zachować umiar w ilości składników. Nie powinny one zdominować ich naturalnego smaku.