Strzelczyk robi najlepszą zupę grzybową na Wigilię. Łączy tylko kilka składników, a wychodzi obłędna
To niewiarygodne, że tak prosta zupa może smakować aż tak dobrze. Może to zasługa cząbru, a może słodkiej śmietanki? Jedno jest pewne – zupa grzybowa Tomasza Strzelczyka to numer 1 na wigilijnym stole. Nawet jeśli w twoim domu nie było to w zwyczaju, warto przełamać tradycję. Już jedno spojrzenie na talerz sprawi, że wszyscy zapomną o czerwonym barszczu.
W moim domu na Wigilię zawsze był barszcz z uszkami, ale teraz coraz częściej stawiam na nowe smaki. Poznając kolejne osoby miałam okazję doświadczyć zarówno kontrowersyjnej śledziówki, jak i zupy rybnej z rodzynkami. Myślę, że w tym roku czas na zupę grzybową. Ta od Tomasza Strzelczyka wygląda bosko, a przy tym jest bardzo łatwa do przygotowania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zapiekanka makaronowa z kurczakiem i szparagami z grilla
Jak przygotować grzyby na wigilijną zupę?
Zazwyczaj zalewam grzyby niewielką ilością wody. Dodaję jej tylko tyle, żeby pokryć kapelusze. Jednak mając w planach gotowanie zupy grzybowej, od razu sięgam po większą miskę lub garnek. Do 80 g suszonych grzybów dodaje 3 litry wody. Przykrywam pokrywką lub folią spożywczą i wstawiam na minimum 12 godzin do lodówki. Tomasz Strzelczyk proponuje wykorzystać mieszankę podgrzybków i borowików.
Bazą jest dobry wywar z włoszczyzny
Standardowo przygotuj warzywa na bulion. Obierz marchewki, umyj seler, por i pietruszkę. Cebulę warto opalić nad palnikiem, aby nabrała dymnych aromatów. Jeśli nie masz kuchenki gazowej, możesz użyć opalarki do crème brûlée lub wrzucić ją na chwilę do piekarnika z funkcją grilla. Warzywa zalej wodą z moczenia grzybów. To ona przejęła większość leśnego aromatu. Jeśli pominiesz ten krok, wylejesz wodę z grzybów i użyjesz zwykłej wody z kranu, zupa wyjdzie płytka i pozbawiona smaku.
Przepis na wigilijną zupę grzybową według Tomasza Strzelczyka
Składniki:
- 80 g suszonych podgrzybków i borowików,
- 4 marchewki,
- 3 cebule,
- 2 pietruszki,
- kawałek selera,
- 1 por,
- 2 liście laurowe,
- 4 ziarenka ziela angielskiego,
- 1 łyżeczka suszonego cząbru,
- 2 duże łyżki masła,
- sól, pieprz do smaku,
- 250 ml słodkiej śmietanki 18 proc.
Wykonanie:
- Obrane i umyte warzywa wrzuć do garnka, dodaj 2 liście laurowe i cztery ziarna ziela angielskiego. Warzywa zalej wodą, w której moczyły się grzyby przez całą noc. Gotuj przez 1 godzinę, od momentu wrzenia na małym ogniu.
- Na patelni zeszklij posiekaną drobno cebulę z 2 łyżkami masła, dodaj pokrojone w kostkę namoczone grzyby, wrzuć łyżeczkę cząbru.
- Z wywaru wyłów ugotowane warzywa. Dodaj grzyby i cebulę z patelni. Warto ją opłukać i taką wodę też dodać do garnka, aby nie wylewać aromatu do zlewu. Dopraw zupę solą i pieprzem. Gotuj ok. 20 minut.
- Na koniec dodaj słodką śmietanę 18 proc. Nie musisz jej hartować. Podgrzewaj jeszcze 5 min. Podaj z makaronem, uszkami lub łazankami.