Barszcz czerwony z uszkami. Jak zrobić, aby zachwycić bliskich w te święta?
Wigilia to wyjątkowy dzień w całym roku kalendarzowym. Z naszymi przepisami przygotujesz ją w perfekcyjnym wydaniu. Dziś przychodzimy ze sprawdzoną recepturą na czerwony barszczyk i uszka z grzybami.
22.12.2023 | aktual.: 22.12.2023 18:28
Każdy z nas już nie może doczekać się niedzieli, kiedy to zasiądziemy wraz z pierwszą gwiazdką do wigilijnej wieczerzy. Po podzieleniu się opłatkiem i złożeniu sobie życzeń, na stole jako pierwsze danie z pewnością pojawi się czerwony barszcz z uszkami. I nie ma w tym nic dziwnego, bo ten duet to czyste złoto, któremu nie potrafi odmówić nawet największy niejadek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
I choć przygotowanie domowego barszczu i uszek z grzybami zajmuje trochę czasu, to naprawdę warto. Efekt końcowy jest po prostu nieziemski, dlatego też na jednej porcji aromatycznej i pożywnej zupy z delikatnymi uszkami na pewno się nie skończy!
Genialny barszcz czerwony z dodatkiem przepysznych uszek to prawdziwa uczta dla podniebienia!
Składniki:
Barszcz czerwony:
- 40 g suszonych borowików,
- 1 ząbek czosnku,
- 1 opalona cebula,
- 4 listki laurowe,
- 6 ziarenek ziela angielskiego,
- 10 ziarenek pieprzu,
- 1,5 kg buraków,
- 1 korzeń selera,
- 2 jabłka,
- 2 łyżki octu spirytusowego 10%,
- 2 łyżki cukru,
- 250 ml zakwasu z buraków,
- przyprawy: sól i pieprz do smaku.
Ciasto na uszka:
- 300 g mąki pszennej,
- 1 łyżeczka soli,
- 1 łyżeczka oleju roślinnego,
- 170 ml ciepłej wody.
Farsz na uszka:
- 40 g suszonych grzybów,
- 250 ml wody,
- 1 cebula,
- 4 łyżki masła,
- przyprawy: sól i pieprz do smaku.
Sposób przygotowania:
Krok 1. Pracę nad przepisem rozpoczynam od przygotowania suszonych grzybów. W tym celu zalewam je zimną wodą i zaczynam gotować. W międzyczasie do garnka trafia czosnek oraz opalona cebula. Całość gotuję ok. 20 minut.
Krok 2. W międzyczasie ścieram na tarce obrane buraki, jabłka oraz seler. Owocowo-warzywną mieszankę przekładam na palnik i zalewam wodą.
Krok 3. Po chwili dodaję do garnka również wywar z grzybów, liście laurowe, pieprz w ziarenkach oraz ziele angielskie. Całość gotuję pod przykryciem przez 20 minut.
Krok 4. Kiedy mieszanka na barszcz się gotuje, zabieram się za przygotowanie uszek. Najpierw gotuję suszone grzyby z dodatkiem wody przez 30 minut.
Krok 5. Następnie łączę na rozgrzanej patelni masło oraz drobno posiekaną cebulę. Na patelnię dodaję też ugotowanego i odsączone grzyby. Mieszankę doprawiam na koniec solą i pieprzem, po czym mieszam dokładnie zawartość patelni przy pomocy drewnianej łopatki.
Po ostudzeniu mieszanki z patelni siekam ją drobno na małej desce do krojenia.
Krok 6. Pod koniec gotowania barszczu dodaję do niego trochę octu. Po chwili go odcedzam. W garnku ma zostać tylko wywar, do którego dodaję zakwas z buraków, cukier, pieprz oraz sól. Zawartość garnka dokładnie mieszam, aby składniki dobrze się połączyły.
Krok 7. Na koniec zostaje już tylko przygotowanie od podstaw ciasta na uszka. Najpierw przesiewam mąkę. Następnie w osobnej miseczce łączę ciepłą wodę z solą i olejem. Po chwili zaczynam łączyć mieszankę z miseczki z mąką, zagniatając stopniowo składniki na ciasto.
Krok 8. Powstałe ciasto dzielę na mniejsze kawałki. Następnie rozwałkowuję je na cienkie placki, po czym wycinam kółka. Każdy taki element faszeruję grzybami z dodatkami. Na koniec lepię małe uszka.
Przygotowane w ten sposób uszka gotuję w osolonej i wrzącej wodzie przez 3 minuty od chwili wypłynięcia.
Krok 9. Gotowe uszka podaję od razu z czerwonym barszczykiem. Smacznego!