Robert Makłowicz robi najlepszą zupę grzybową. Prostym dodatkiem wydobywa z niej cały smak
Jeśli zupa grzybowa, to tylko z tego przepisu. Syci, rozgrzewa, otula przyjemnym aromatem i zachwyca wyrazistym smakiem. Trudno przejść obojętnie, kiedy na talerzu rozgrywa się tak wspaniały koncert. A wystarczy, by do garnka z zupą dodać jeden ekstra składnik. To sposób Roberta Makłowicza.
10.10.2024 10:45
Zupa grzybowa świetnie rozgrzewa i nastraja, kiedy za oknem zimno i pochmurno. To jeden ze smaczniejszych sposobów na wykorzystanie w kuchni leśnych grzybów. Przepisem na tę potrawę podzielił się Robert Makłowicz. Poza klasycznymi składnikami dorzuca jeden - dla wielu nieoczywisty - który w oczywisty sposób wzbogaca smak całości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zupa ze świeżych grzybów. Robert Makłowicz ma na to patent
Cebula, masło, świeże zioła doskonale komponują się ze smakiem leśnych grzybów. I wydawałoby się, że nie potrzeba niczego więcej. Robert Makłowicz dodaje jednak jeszcze jeden składnik do zupy grzybowej. To bardzo uniwersalny dodatek, który wzbogaca smak zup, mięs, sosów czy deserów w genialny sposób. A mowa o winie.
Makłowicz smak zupy grzybowej z prawdziwków podkręca kieliszkiem porto - rodzajem bardzo słodkiego wina, wzmocnionego spirytusem winnym, wytwarzanego w portugalskiej dolinie Douro w okolicach Porto. Grzyby skomponowane właśnie z tym winem stworzą unikatowy mariaż prostoty i elegancji. Koniecznie wypróbuj.
Zupa grzybowa z prawdziwków. Przepis Roberta Makłowicza
Składniki:
- 500 g świeżych prawdziwków,
- 1 litr wywaru warzywnego,
- 1 łyżka masła,
- 1 cebula,
- 1 łyżka mąki pszennej,
- 2 żółtka,
- pół szklanki słodkiej śmietanki,
- 1 kieliszek porto,
- natka pietruszki,
- koperek,
- sól, pieprz do smaku.
Przygotowanie:
- Grzyby dokładnie oczyść z zabrudzeń i pokrój na średniej wielkości kawałki.
- Posiekaną cebulę zeszklij na maśle, a następnie dodaj do niej grzyby i całość smaż przez 10-12 minut, aż grzyby lekko zarumienią się.
- Pod koniec smażenia dopraw je solą i pieprzem oraz dodaj łyżkę mąki. Wymieszaj całość.
- Do grzybów stopniowo wlewaj wywar warzywny, mieszając całość, by nie powstały grudki.
- Do zupy dodaj kieliszek porto i całość gotuj przez 30 minut na średnim ogniu.
- Śmietankę wymieszaj z żółtkami w oddzielnej misce, a następnie powoli wlej mieszankę do zupy, cały czas mieszając na niskiej mocy palnika, aby żółtka się nie ścięły.
- Gotową zupę posyp posiekanym koperkiem natką pietruszki.
- Serwuj z pieczywem lub ziemniakami.