Tradycyjny bigos staropolski z dużą ilością mięsa. Najlepszy jest gotowany przez 3 dni
Bigos staropolski to danie, które nie potrzebuje dodatków. Jest w nim wszystko – duża ilość mięsa, kiszona kapusta, grzyby leśne, suszona śliwka. Aromat podkręca dodatek czerwonego wina. Aby smaki mogły się w pełni połączyć, nie zostawiaj pracy na ostatnią chwilę. Zaplanuj czas na gotowanie minimum na 3 dni przed świętami.
Chociaż bigos staropolski wymaga czasu, aby nabrać pełni smaku, wcale nie musisz spędzać długich godzin na kuchenką. Większość pracy wykonasz już pierwszego dnia, a do tego cały bigos przygotujesz w jednym garnku. W kolejne dni trzeba tylko podgrzać danie, ewentualnie dorzucić kilka aromatycznych dodatków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Deska wędlin i serów w formie wieńca bożonarodzeniowego
Jak przygotować bigos staropolski na święta?
Na świątecznym stole nie może zabraknąć pysznego bigosu z dużą ilością mięsa, kiełbasy i wędzonej szynki. Całość wzbogacają aromatyczne grzyby i odrobina czerwonego wina. Nie musisz się jednak obawiać o procenty – pod wpływem wysokiej temperatury większość z nich wyparuje.
Planujesz świąteczny spacer? Jednogarnkowy bigos doskonale sprawdzi się po powrocie do domu. Skutecznie rozgrzeje ciebie i twoich bliskich od środka, a jego smak z każdym kolejnym odgrzaniem jest coraz lepszy.
Selekcja mięs na tradycyjny bigos
Dawniej przygotowywano bigos z mięs, które pozostały po uczcie w dworku szlacheckim. Im bardziej wystawne przyjęcie, tym więcej resztek do wykorzystania. Z kolei w uboższych domach, bigos miał większy dodatek kapusty.
Jednak na święta Bożego Narodzenia przygotowywano dania z przepychem. Po okresie adwentowego postu, znów można było cieszyć się bardziej konkretnymi kąskami. Zgodnie z tradycją, warto postawić na różne rodzaje mięsa, chociaż nie musisz dokładnie trzymać się zaproponowanych w przepisie proporcji.
Przepis na bigos staropolski gotowany przez 3 dni
Składniki:
- 1 laska kiełbasy,
- 200 g wędzonego boczku,
- 300 g mięsa wieprzowego (może być łopatka lub szynka),
- 300 g mięsa wołowego bez kości,
- 50 g suszonych grzybów,
- 3 liście laurowe,
- pieprz w ziarnach,
- ziele angielskie,
- owoce jałowca,
- 150 ml czerwonego wina,
- 1 łyżeczka cukru,
- 1 kg kiszonej kapusty,
- sól,
- mielony pieprz,
- 125 g suszonych śliwek.
Gotowanie bigosu – 1 dzień
- Zacznij od podsmażenia kiełbasy i boczku. Pokrój je w kostkę i wrzuć do dużego garnka. Przykryj pokrywką. Smaż przez 10 minut, mieszając od czasu do czasu, gdy mięso zacznie za bardzo przywierać.
- Dodaj wieprzowinę i wołowinę pokrojone w kostkę. Dopraw łyżeczką soli i mielonego pieprzu. Smaż pod przykryciem przez 20 minut.
- Do podsmażonego mięsa dodaj czerwone wino, kilka owoców jałowca i łyżeczkę cukru. Podgrzewaj przez ok 5-10 minut, po czym dodaj odciśniętą kapustę kiszoną. Gotuj bez przykrycia na większej mocy palnika. Wrzuć połamane grzyby suszone, 2-3 liście laurowe, ziarna czarnego pieprzu i ziele angielskie.
- Na koniec dodaj 1 litr gorącej wody. Zagotuj, po czym zmniejsz moc palnika i podgrzewaj przez 1 godzinę. Odstaw do ostygnięcia i schowaj na noc do lodówki.
Gotowanie bigosu – 2 dzień
Wyjmij bigos z lodówki i gotuj pod przykryciem przez 1 godzinę. Przemieszaj od czasu do czasu. Ponownie pozostaw do ostygnięcia i schowaj do lodówki.
Gotowanie bigosu – 3 dzień
Wyjmij garnek i podgrzej do zagotowania. Dodaj suszone śliwki pokrojone na mniejsze kawałki. Zmniejsz moc palnika i gotuj przez godzinę. Po tym czasie może już podać bigos do zjedzenia.
Tradycyjny bigos przygotuj nawet na 2 tygodnie przed świętami
Bez problemu możesz więc ugotować danie nawet na 2 tygodnie przed świętami i zawekować na później. Przełóż bigos do czystych i wyparzonych słoików, a następnie gotuj w garnku z gorącą wodą przez minimum 15 minut.
Jeśli planujesz przechowywać bigos dłużej niż 2 tygodnie, poddaj słoiki tyndalizacji. Trzykrotnie pasteryzuj w piekarniku lub garnku z gotującą się wodą. W ten sposób możesz cieszyć się sycącym i aromatycznym daniem, jak tylko nabierzesz na nie ochotę.