Magda Gessler robi ciasto na pierogi tylko z 3 składników i stosuje ten trik. Jest mięciutkie, elastyczne, ale nie rozpada się
Magda Gessler wie, jak mocną pozycję mają pierogi w kuchni polskiej. Są w stałym menu jej restauracji "U Fukiera", a ich cena w świątecznej ofercie robi wrażenie. Restauratorka zawsze podkreśla, że podstawą dobrych pierogów jest ciasto. Jaki jest jej przepis?
03.12.2024 12:13
W ofercie świątecznej delikatesów "U Fukiera" pojawiły się tradycyjne pierogi z kapustą i grzybami. Za 5 sztuk trzeba zapłacić 51 zł. Cena robi wrażenie. Farsz na pewno jest kosztowniejszy, ale ciasto też pełni ważną rolę w pierogach. Magda Gessler często podkreśla, że jej zdaniem najprostszy przepis zawsze się tu sprawdza. Dzięki niemu ciasto na pierogi jest mięciutkie i delikatne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na co zwrócić uwagę przy robieniu ciasta na pierogi?
Magda Gessler w swoim przepisie pomija składnik, który często jest dodawany do ciasta na pierogi. Chodzi o jajka. Według niej ciasto bez nich składnika jest delikatniejsze, bardziej elastyczne i łatwiej się rozwałkowuje. Stosuje za to inny trik, a mianowicie zaparza mąkę. Ten proces sprawia, że gluten w mące nabiera odpowiedniej struktury, co przekłada się na elastyczność i sprężystość ciasta.
O czym jeszcze lepiej pamiętać?
- Mąkę warto przesiać przez sitko. Dzięki temu jest dobrze napowietrzona, co sprawia, że staje się ona bardziej puszysta i lekka. To dlatego ciasto jest delikatniejsze i łatwiejsze w rozwałkowaniu.
- Ciasto wyrabiaj przez minimum kwadrans, a później również na co najmniej tyle czasu pozostaw je przykryte ściereczką, by odpoczęło. Będzie wtedy bardziej elastyczne.
- Zanim rozwałkujesz ciasto, posyp stolnicę lekko mąką, co ułatwi wałkowanie.
Przepis na ciasto na pierogi Magdy Gessler
Składniki:
- 500 g mąki pszennej,
- 125 ml gorącej wody,
- 1 łyżeczka soli.
Sposób wykonania:
- Na stolnicę przesiej mąkę i wymieszaj ją z solą. Następnie uformuj z mąki kopczyk i zrób w nim wgłębienie.
- Do wgłębienia w mące wlej gorącą wodę. Ten etap jest kluczowy, ponieważ zaparzenie mąki sprawia, że ciasto staje się elastyczne i łatwe do wałkowania.
- Początkowo wymieszaj składniki widelcem, aby uniknąć poparzenia. Gdy ciasto trochę ostygnie, kontynuuj mieszanie rękoma, aż uzyskasz gładką i elastyczną konsystencję, która nie będzie się kleić do rąk.
- Uformowane ciasto przykryj ściereczką i odstaw, aby odpoczęło. Dzięki temu jeszcze lepiej się zwiąże i będzie łatwiejsze do wałkowania.
- Po odpoczynku, ciasto rozwałkuj na grubość około 2-3 mm. Potem wykrawaj krążki za pomocą szklanki lub specjalnej foremki do pierogów.
- Na wycięte krążki nakładaj ulubione nadzienie i dokładnie zlepiaj brzegi, aby pierogi nie rozpadły się podczas gotowania.
- Gotowe pierogi wrzucaj do wrzącej, osolonej wody. Gotuj na średnim ogniu, aż wypłyną na powierzchnię, a następnie jeszcze przez kilka minut. Ugotowane pierogi wyjmuj łyżką cedzakową i układaj na talerzu.