Ewa Wachowicz dodaje do ciasta na pierogi wigilijne kontrowersyjny składnik. Ale dlatego się nie rozpadają
Gotowanie pierogów na Wigilię to jedna z najstarszych polskich tradycji. Dawniej receptura na ciasto i farsz krążyła z pokolenia na pokolenie. Obecnie nie w każdym domu są przekazywane takie sekrety. Jak więc zrobić idealne ciasto na pierogi? Najlepiej przetestować różne warianty i wybrać taki, który najbardziej smakuje twojej rodzinie.
02.12.2024 10:35
Chociaż Magda Gessler uważa, że najlepsze ciasto na pierogi wychodzi z samej mąki i wody w temperaturze pokojowej, Ewa Wachowicz dodaje wrzątek i jajko, które sprawia, że ciasto jest nieco mniej delikatne, ale za to bardziej elastyczne. Dzięki temu możesz nałożyć więcej farszu bez obawy, że twoje misternie przygotowane pierogi rozpadną się podczas gotowania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pierogi na Wigilię według Ewy Wachowicz
Ewa Wachowicz podaje przepis na pierogi wigilijne w dwóch wersjach. Pierogi na słodko nadziewa słodkim farszem serowym z cynamonem i ziarnami wanilii. Pierogi wytrawne wypełnia zaś aromatyczną kapustą z grzybami leśnymi. Ponadto ekspertka proponuje słodkie lepiaki podać z palonym masłem, a wytrawne – ze smażoną cebulką.
Składniki na ciasto na pierogi:
- pół kilograma mąki,
- 1 szklanka wrzątku,
- 1 jajko.
Wykonanie:
- Mąkę przesiej na stolnicę. Stopniowo dodawaj do niej wrzątek i zgarniaj nożem do połączenia składników.
- Utwórz kopczyk, a w jego wgłębienie wbij jajko. Zagnieć ciasto rękami.
- Gdy będzie spójne i gładkie, zostaw pod przykryciem na 20 minut.
- Po tym czasie możesz już rozwałkować ciasto na placek i wycinać krążki na pierogi.
Czy pierogi na Wigilię można przygotować wcześniej?
Zarówno pierogi z kapustą i grzybami, jak i te w wersji na słodko możesz przygotować wcześniej i zamrozić. Są na to dwie szkoły – Ewa Wachowicz mrozi je przed gotowaniem. Ulepione pierogi rozkłada na tacy i wstawia do zamrażalnika. Gdy się zmrożą, przesypuje je do szczelnych woreczków. Gotuje we wrzątku tuż przed kolacją wigilijną.
Możesz także zamrozić ugotowane już pierogi, a przed Wigilią podsmażyć je na patelni lub podgrzać w piekarniku. Pierwszy sposób jest jednak o wiele szybszy, a pierogi smakują tak, jakby były ulepione przed chwilą.