PoradyPierogi wigilijne mogą mieć różne farsze. Ważne, aby nie zawierały jednego składnika

Pierogi wigilijne mogą mieć różne farsze. Ważne, aby nie zawierały jednego składnika

Idealne ciasto na pierogi wigilijne powinno być miękkie i delikatne. Nie może przytłaczać smakiem tego, co najważniejsze, czyli farszu z grzybami leśnymi, kapustą, pieczarkami, suszoną śliwką lub śledziem. Na szczęście już wiem, jaki składnik psuje delikatną strukturę ciasta.

Pierogi to podstawa wigilijnej kolacji
Pierogi to podstawa wigilijnej kolacji
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Zbigniew Lewczak

03.12.2024 11:12

Pomysłów na nadzienie do pierogów wigilijnych jest wiele. Różnią się one w zależności od regionu. Największa popularnością w Polsce cieszą się pierogi z kapustą i grzybami, ale w każdym domu przygotowuje się je nieco inaczej. Jedni dodają więcej przypraw, inni korzennych aromatów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jaki farsz do pierogów wigilijnych?

Pierogi wigilijne w Polsce najczęściej pojawiają się w trzech wersjach – z kapustą i grzybami, z samą kapustą lub samymi grzybami. Mogą to być grzyby leśne lub pieczarki podsmażone z cebulką.

W niektórych domach na wschodzie kraju można posmakować pierogów ze śledziem lub z kaszą gryczaną. Czasem miesza się z kaszą pieczarki lub siemię lniane. Na Kurpiach wielokrotnie miałam okazję rozkoszować się smakiem pierogów na słodko z makiem i bakaliami.

Ostatnio w Małopolsce odkryłam nowy przepis na pierogi z suszonymi śliwkami. Moczone z przyprawami korzennymi, doskonale uzupełniały świąteczny klimat. Myślę, że świetnie smakowałyby z sosem waniliowym, podawanym na ciepło.

Z czym nie robić ciasta na pierogi?

Podstawą wszystkich pierogów wigilijnych jest ciasto. Robiłam je wielokrotnie i wiem, że najlepsze wychodzi z mąki i wrzątku. Do ciasta dodaję tylko szczyptę soli i odrobinę maślanki, czasem łyżkę stopionego masła, aby pierogi były bardziej elastyczne i łatwiejsze w lepieniu. Jednak nigdy nie dodaję jajka. Dlaczego?

Jajko sprawia, że ciasto na pierogi jest bardziej zwarte i spójne. Pozornie to dobra cecha, ale w praktyce okazuje się, że trudno jest je rozwałkować na cienkie placki. W konsekwencji pierogi są grubsze, a po ugotowaniu ciasto staje się twarde.

Dodatkowym atutem pierogów bez jajka jest to, że są odpowiednie dla osób na diecie wegańskiej.

Kiedy lepić pierogi na wigilię?

Najlepiej nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Jeśli nie musisz przewozić pierogów, może zrobić je kilka dni wcześniej i zamrozić. Aby były miękkie po rozmrożeniu, warto je wcześniej zblanszować, to znaczy wrzucić dosłownie na 30 sekund do wrzątku, a następnie ostudzić.

Żeby nie posklejały się w zamrażalniku, przestudzone pierogi ułóż płasko na tacy. Po 2-3 godzinach możesz je przełożyć do szczelnych woreczków.

potrawy wigilijnepierogiporady
Wybrane dla Ciebie