Rozkoszny do pierogów z kapustą dodaje niecodzienny składnik. Babcie złapią się za głowę
Na Instagramie Rozkosznego pojawił się przepis na pierogi z kapustą kiszoną, który na pewno nie przejdzie bez echa. Autor książki "Rozkoszne. Wegetariańska uczta z polskimi smakami" nie boi się kontrowersyjnych połączeń. Jednak trzeba przyznać, że wszystko razem idealnie wpasowuje się w klimat świąt Bożego Narodzenia. Kiedy patrzę na te pierogi, tak bardzo chcę, żeby Wigilia była już teraz i każdego kolejnego dnia roku.
14.12.2024 20:03
Michał Korkosz Rozkoszny jest jak wulkan pełen pomysłów. W swojej książce odświeża tradycyjne polskie przepisy w taki sposób, że każdy marzy o tym, aby je przetestować. Jego wyczucie kulinarne przemawia nie tylko do wegetarian. Tym bardziej przed Wigilią, na której zgodnie z tradycją pojawiają się raczej postne dania. Z pierogami z tym słodkim dodatkiem trafił w dziesiątkę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Magiczny składnik w pierogach od Rozkosznego
Sam autor kulinarnej pyszności mówi, że dodatek ten "nadaje słodyczy i, szczerze, wręcz magii". Tym wyjątkowym składnikiem w farszu jest kandyzowana skórka pomarańczowa. Oczywiście, najlepiej przygotować ją samodzielnie. Można nawet dzień przed Wigilią – skórka w słodkim syropie jest praktycznie od razu gotowa do spożycia. Zanim jednak trafi do rondla, uważnie ją przygotuj – odetnij z niej albedo, czyli wewnętrzną białą skórkę i przelej wrzątkiem.
Jakie ciasto do pierogów robi Rozkoszny?
Podobno każdy robi najlepsze, ale może warto wypróbować ten przepis? Ciasto Michała Korkosza nie zawiera ani jajek, ani masła. Mąkę miesza z odrobiną soli i zaprawia gorącą wodą. Dodatkowym składnikiem jest olej rzepakowy tłoczony na zimno. Na 450 g mąki wlewa 60 ml oleju. Jak pisze na swojej stronie, można go zastąpić oliwą z oliwek extra virgin.
Przepis na pierogi z kapustą, grzybami i skórką pomarańczową
W relacji na Instagramie widać, że Rozkoszny do kapusty dodaje boczniaki. Zgodnie z rekomendacją autora, możesz je zastąpić suszonymi grzybami. Zanim dodasz je do farszu, zalej je gorącą wodą i pozostaw na minimum 1 godzinę. Z poniższego przepisu zrobisz ok. 50 pierogów. Podaj je z palonym masłem i startą skórką z pomarańczy.
Składniki na farsz:
- 450 g kapusty kiszonej,
- 4 łyżki masła,
- 1 cebula,
- 2 liście laurowe,
- 500 g boczniaków lub 120 g suszonych grzybów,
- 1 marchewka,
- 2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej.
Składniki na ciasto na pierogi:
- 450 g mąki pszennej,
- 1 szklanka gorącej wody,
- 1 łyżeczka soli,
- 60 ml oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek.
Wykonanie:
- Zacznij od przygotowania farszu. Kiszoną kapustę odciśnij, zalej wodą i gotuj przez 40 minut. Odcedź na sitku, a gdy przestygnie, dodatkowo odciśnij z nadmiaru wody.
- Na patelni roztop łyżkę masła. Zeszklij drobno posiekaną cebulę z dodatkiem liści laurowych.
- Dodaj drugą łyżkę masła i posiekane grzyby (boczniaki lub namoczone leśne). Smaż ok. 5-8 minut.
- Dodaj trzecią łyżkę masła, a wraz z nią odciśniętą kapustę, marchewkę i kandyzowaną skórkę z pomarańczy. Smaż jeszcze przez chwilę, aby smaki mogły się połączyć.
- Wyjmij liście laurowe, dopraw solą i pieprzem do smaku.
- Zagnieć ciasto na pierogi. Ugniataj je przez ok. 5 min, aby masa była elastyczna. Pozostaw pod przykryciem na 15 minut. Następnie rozwałkuj, wykrawaj pierogi i nadziewaj aromatycznym farszem.
- Pierogi z kapustą i skórką pomarańczową gotuj w osolonym wrzątku do wypłynięcia.