Kulinarna Stolica PolskiWigilijne gołąbki będą smakować jeszcze lepiej. Tak robiono je 80 lat temu na Łemkowszczyźnie

Wigilijne gołąbki będą smakować jeszcze lepiej. Tak robiono je 80 lat temu na Łemkowszczyźnie

Być może to właśnie łemkowskie kiszeniaki są pierwowzorem postnych gołąbków z kaszą i grzybami. Jednak obecnie mało kto przygotowuje je w ten sposób. Jak sama nazwa wskazuje farsz w tych gołąbkach nie jest zawijany w gotowaną białą kapustę, tylko w kapustę kiszoną. Warto choć raz w życiu spróbować ich w tym wyrazistym i chrupiącym wydaniu.

Postne gołąbki zawinięte w liście kiszonej przyjemnie chrupią
Postne gołąbki zawinięte w liście kiszonej przyjemnie chrupią
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

13.12.2024 18:11

Wiele osób nie jest w stanie wyobrazić sobie gołąbków zawiniętych w liście kiszonej kapusty. To dlatego, że w sklepach nigdzie nie dostaniesz całych główek poddanych procesowi fermentacji. A jednak Łemkowie, którzy w niektórych regionach Polski nadal kultywują swoje tradycje, uwielbiali kiszonki w każdej możliwej postaci. Taką kapustę możesz też przygotować w domu – specjalnie na gołąbki, które zrobią furorę na Wigilii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak zrobić kiszoną kapustę na gołąbki?

Spokojnie, jeszcze zdążysz ukisić główkę kapusty przed Wigilią. Jeśli pozostawisz ją w temperaturze pokojowej, będzie gotowa już po 4-5 dniach. Przechowywana w chłodniejszych warunkach potrzebuje ok. 2 tygodni. Do kiszenia kapusty najlepszy jest duży kamionkowy garnek, ale jeśli takiego nie masz, sprawdzi się także zwykły, na przykład aluminiowy lub żeliwny.

Obierz kapustę z zewnętrznych brudnych liści i wytnij z niej głąb. W garnku zagotuj 5 litrów wody. Na każdy jej litr dodaj 1 łyżkę soli. Wrzuć także kilka liści laurowych i ziele angielskie. Przestudzoną zalewą przykryj w całości główkę kapusty. Możesz dodać sok z kiszonych ogórków, który przyspieszy fermentację. Przyciśnij talerzem, aby była zanurzona w całości. Jeśli nadal się unosi, połóż na talerzu kamień. Przykryj garnek pokrywką i odstaw na kilka dni. W kolejnych dniach warto sprawdzić, czy kapusta nie wypłynęła na powierzchnię. Gdy tak się stanie, postaraj się zanurzyć ją bardziej lub obróć o 180 stopni. Jeśli nie będzie w solance, może się zepsuć.

Przepis na kiszeniaki łemkowskie, czyli gołąbki z kiszoną kapustą

Łemkowie przygotowywali takie gołąbki zarówno w postnej, jak i mięsnej wersji. Podstawą farszu była mieszanka dwóch rodzajów kaszy: jęczmiennej i gryczanej. Na Wigilię dodawano grzyby leśne, a w inne dni w roku – słoninę lub boczek. Takie gołąbki zapiekano w piecu. Smakują obłędnie polane sosem grzybowym

Składniki:

  • 1 główka kiszonej kapusty,
  • 200 g ugotowanej kaszy jęczmiennej,
  • 200 g ugotowanej kaszy gryczanej,
  • 100 g suszonych grzybów,
  • 2 łyżki masła,
  • 2 cebule,
  • sól i pieprz do smaku,
  • 1 litr bulionu,
  • liść laurowy,
  • ziele angielskie.

Wykonanie:

  1. Suszone grzyby zalej ciepłą wodą i odstaw na minimum 1 godzinę.
  2. W dużym garnku zagotuj wodę i ostrożnie zanurz w niej całą główkę kiszonej kapusty. Gotuj na wolnym ogniu przez ok. 20 minut. Po tym czasie odlej wodę i przełóż kapustę na talerz do przestygnięcia.
  3. Na patelni roztop masło i zeszklij na nim drobno posiekaną cebulę. Dodaj pokrojone grzyby, a następnie zmieszaj z ugotowanymi kaszami.
  4. Farsz zawiń w liście kiszonej kapusty i ułóż w naczyniu żaroodpornym. Zalej bulionem z dodatkiem ziela angielskiego i liści laurowych.
  5. Przykryj pokrywką i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 170 stopni Celsjusza na 2 godziny.

Wybrane dla Ciebie