PrzepisProste przepisyEsencja smaku zamknięta w kostce. Zrobioną w ten sposób warto mieć w zapasie

Esencja smaku zamknięta w kostce. Zrobioną w ten sposób warto mieć w zapasie

W wielu przepisach – nie tylko na zupy i sosy – w składnikach pojawia się bulion. Zazwyczaj nie masz codziennie w lodówce garnka z rosołem, więc sięgasz po gotowe produkty w kostce lub słoiku. O ile esencje w słoiku mogą pochwalić się nienajgorszym składem, te w kostkach należy omijać szerokim łukiem. Zawierają utwardzone tłuszcze i mnóstwo wzmacniaczy smaku, które są szkodliwe dla zdrowia. Na szczęście jest inny sposób na podręczną kostkę bulionową.

Wystarczy zalać wrzątkiem, aby uwolnić aromat zamknięty w kostce
Wystarczy zalać wrzątkiem, aby uwolnić aromat zamknięty w kostce
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

14.12.2024 13:59

Być może wiesz o tym, że nawet płynny rosół możesz zamrozić. Jednak o wiele bardziej poręczne i praktyczne jest przygotowanie kostek warzywnych. Te domowe mają równie mocno skondensowany smak, a po rozpuszczeniu w gorącej wodzie wybuchają naturalnym aromatem warzyw i ziół – świeżej pietruszki, koperku lub innych, które najbardziej lubisz. Są bardzo łatwe do przygotowania i zajmują niewiele miejsca w zamrażarce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co znajduje się w kostce rosołowej ze sklepu?

Skład kostki rosołowej ze sklepu to w przeważającej mierze wzmacniacze smaku, takie jak glutaminian sodu. Ten dodatek intensywnie podkreśla aromat kostki, ale w nadmiarze może powodować szereg skutków ubocznych, które objawiają się poprzez bóle głowy czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Bazę dla smaków i zapachów stanowią tłuszcze utwardzone pochodzenia roślinnego. Producenci często dodają też konserwanty i sztuczne barwniki, by zachować atrakcyjny wygląd produktu.

Jak długo możesz przechowywać domowe kostki bulionowe?

Kostki przygotowane z pieczonych warzyw i ziół to inwestycja na długi czas. W zamrażalniku zachowują świeżość nawet przez 6 miesięcy. Pod warunkiem, że są przechowywane w odpowiedni sposób. Kiedy już kostki zastygną w foremkach, przełóż je do szczelnego pojemnika lub woreczka zamykanego strunowo. Dobrą praktyką jest wpisanie aktualnej daty na opakowaniu. Jeśli postanowisz przygotować kolejną porcję, będziesz mieć pewność, po które kostki sięgnąć w pierwszej kolejności.

Przepis na domowe kostki warzywne

Wybór warzyw i ziół do kostek możesz modyfikować według własnego gustu. Jednak nie warto rezygnować z podstawy, czyli marchewek, pietruszek, selera i cebuli. To zestaw, który sprawdza się w wielu różnych potrawach.

Składniki:

  • 5 marchewek,
  • 4 korzenie pietruszki,
  • 3 cebule,
  • 1 seler,
  • 1 pomidor,
  • 2 główki czosnku,
  • 5 łyżek oliwy z oliwek,
  • 1 łyżeczka kurkumy,
  • pęczek natki pietruszki,
  • pęczek koperku,
  • 3 łyżki soli.

Wykonanie:

  1. Warzywa umyj i pokrój na mniejsze kawałki. Główki czosnku przekrój na pół, ale pozostaw w łupinach.
  2. Wszystko przełóż do naczynia żaroodpornego. Polej 2 łyżkami oliwy. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza na 1 godzinę.
  3. Po upieczeniu całą zawartość brytfanny przełóż do blendera – jeśli nie jest wystarczająco duży, zrób to na raty.
  4. Dodaj kurkumę, świeże zioła, sól i pozostałe 3 łyżki oliwy. Zblenduj na spójną masę. Jeśli warzywa nie będą chciały się zmiksować, dodaj pół szklanki wody.
  5. Nałóż łyżką lub przy pomocy rękawa cukierniczego do silikonowych foremek i wstaw do zamrażalnika.
  6. Gdy kostki zrobią się twarde, przełóż je do zamykanych pojemników.

Jak korzystać z domowych kostek bulionowych?

Aby obudzić aromat zamknięty w kostce, zalej ją gorącą wodą w proporcji: 1 kostka na 1 litr wrzątku. Z takiego wywaru możesz przygotować praktycznie dowolną zupę lub sos, na przykład do makaronu. Bulion warzywny doskonale sprawdzi się także do risotto lub podlewania pieczeni.

kostka rosołowabuliondodatki do potraw

Wybrane dla Ciebie