Niesłusznie zapomniana zupa. W sezonie musi pojawić się choć raz na stole
20.04.2023 11:41
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
To zapomniana, ale niezwykle smaczna zupa. Wyróżnia ją charakterystyczny kwaskowy smak i intensywny zielony kolor. Z dodatkiem jajka jest prawdziwą ucztą dla podniebienia. Taka właśnie jest zupa szczawiowa, która przez niektórych uznawana jest za najlepszą zupę na świecie. Jak ją przygotować i co zrobić, by zachwycała smakiem? Poznaj przepis na przepyszną zupę szczawiową.
Właśnie startuje sezon na szczaw. To idealny moment, by poznać przepis na zupę szczawiową. W wielu domach już jest niemal zapomniana. Zupa szczawiowa jest prosta w przygotowaniu i warto, by w sezonie pojawiła się przynajmniej raz na stole. Do jej przygotowania możesz wykorzystać świeży szczaw, który zbiera się wiosną lub wczesnym latem lub szczaw ze słoika. W każdym wydaniu ta zupa będzie wyróżniać się niepowtarzalnym smakiem.
Zupa szczawiowa - dlaczego warto ją przygotować?
Zupa szczawiowa to nieco zapomniany przysmak. Wielu osobom kojarzy się z beztroskim czasem dzieciństwa, kiedy to wszystko wydawało się lepsze i smaczniejsze. Przygotowując zupę szczawiową, miej taką świadomość, że wyróżnia się nie tylko idealnym smakiem, ale również właściwościami, które są korzystne dla twojego organizmu. Wystarczy wspomnieć, że obecny w niej szczaw pobudza trawienie, chroni serce, zwiększa apetyt, działa krwiotwórczo i moczopędnie. Jest to na pewno smaczna i zdrowa zupa.
A dlaczego do zupy szczawiowej daje się jajko? Jest to spowodowane tym, że zawarty w śmietanie i jajkach wapń pozwala zneutralizować działanie kwasu obecnego w zupie i w ten sposób minimalizuje szkodliwy wpływ kwasu szczawiowego na ściany żołądka. Tę smaczną zupę można przygotować o każdej porze roku, ale najlepiej smakuje latem, na bazie świeżego szczawiu.
Przepis na zupę szczawiową - jak zrobić tę smaczną zupę?
Jeśli to zupa szczawiowa jest tym daniem, które zamierzasz przygotować, to wiedz, że podstawą będzie tu świeży szczaw, ale nie tylko. Niezwykle ważne jest tu również mięso, takie jak żeberka wieprzowe oraz indyk. Postaraj się, by było ono chude i świeże. W takim przypadku zupa nie może się nie udać!
Składniki:
- 400 g małego skrzydła indyka
- 500 g surowych żeberek wieprzowych
- średnia marchew
- 500 g świeżego szczawiu lub 300 g szczawiu ze słoika
- korzeń selera
- średni korzeń pietruszki
- 2 litry wody
- kawałek pora
- łyżeczka mąki pszennej
- 4 łyżki śmietany 18 proc.
- przyprawy: 3 liście laurowe, łyżeczka ziaren pieprzu, 3 ziarna ziela angielskiego, łyżeczka soli
- dodatki: jajka ugotowane na twardo, ugotowane w całości ziemniaki, posiekany szczypiorek.
Sposób przygotowania:
- Umieść umyte mięso w dużym garnku. Dodaj obraną włoszczyznę.
- To dobry moment, by dodać również zioła i wlać 2 litry zimnej wody. Przykryj garnek pokrywką, zagotuj zupę i następnie zmniejsz moc palnika. Gotuj przez około 90 minut bez zdejmowania przykrywki.
- Po upływie tego czasu zdejmij garnek z palnika.
- Przy pomocy łyżki cedzakowej, wyjmij wszystkie składniki z zupy. Pokrój marchewkę w kostkę. Do garnka z zupą włóż ponownie mięso i pokrojoną marchewkę.
- Umieść garnek na palniku, ustaw średnią moc i dodaj posiekany szczaw.
- Zamieszaj zupę i odczekaj chwilę, by szczaw lekko zbrązowiał.
- W miseczce połącz ze sobą śmietanę i mąkę - zamieszaj. Wlej do miseczki odrobinę zupy i zahartuj śmietanę. Przelej ją do garnka i dokładnie wymieszaj.
- Gotuj zupę jeszcze przez kilka minut na małej mocy palnika. Przed zakończeniem gotowania dopraw, w razie potrzeby.
- Podaj ją ze wspomnianymi wyżej dodatkami. W takiej wersji smakuje najlepiej! Smacznego!
A co powiesz na zupę z selera? Przepis znajdziesz na naszym kanale wideo: