Ciocia Zosia przez całe lato gotowała tylko taką zupę. Sto razy lepsza od innych
Pyszna, letnia zupa szczypiorkowa to przepis na zaskakujący obiad dla całej rodziny. Smak jest nieziemski, a przepis banalnie prosty.
08.08.2023 | aktual.: 08.08.2023 10:09
Szczypiorek kojarzy nam się przede wszystkim z dodatkiem do twarożku, zielonym akcentem na kanapce lub jednym ze składników warzywnych sałatek. Mało kto jednak wie, że w kuchni może on zagrać o wiele bardziej wyrazistą i znaczącą rolę. Kiedy moja ciocia Zosia pierwszy raz podała tę zupę, nikt z nas nie domyślił się, że jej baza jest szczypiorek. Po spróbowaniu od razu pokochaliśmy tę zupę, a ciocia robiła ją nam na okrągło. Tym bardziej że szczypiorek jest nie tylko tani, ale również bardzo dostępny i łatwo wyhodować go nawet na balkonowym parapecie.
Czy szczypiorek jest zdrowy?
Nawet odrobina szczypiorku dodana do jajek, twarożku czy omletów podkręci smak i doda świeżości oraz nuty pikanterii. Jest niskokaloryczny, bo w 100 gramach tej zieleniny znajdziemy zaledwie 30 kcal. Szczypiorek jest bogatym źródłem witamin oraz minerałów, wspiera właściwe funkcjonowanie procesów trawiennych, poprawia perystaltykę jelit, ułatwiając tym samym trawienie i przeciwdziałając problemom z zaparciami. Dzięki zawartości związków siarki, szczypiorek wykazuje także działanie przeciwbakteryjne, pomagając w walce z infekcjami oraz stanami zapalnymi. Dzięki zawartości siarczków alkilowych szczypiorek wykazuje pozytywne działanie na poziom lipidów we krwi. Może pomagać w obniżeniu zarówno całkowitego stężenia cholesterolu, jak i cholesterolu LDL, poprawiając profil lipidowy organizmu.
Zupa szczypiorkowa
Składniki:
- 3 pęczki świeżego szczypiorku,
- 1,5 l bulionu warzywnego,
- 0,5 szklanki śmietany 12 proc.,
- 4 ziemniaki,
- 2 duże marchewki,
- kawałek selera,
- cebula,
- puszka kukurydzy,
- łyżka oleju,
- 5 jajek,
- sól i pieprz.
Sposób przygotowania:
- Na patelni rozgrzewam olej i podsmażam na nim posiekaną w kostkę cebulę.
- Ziemniaki, marchewki i selera obieram i kroję w kostkę. Dorzucam (poza selerem) do podsmażonej cebulki.
- Dorzucam odsączoną z zalewy kukurydzę oraz posiekany drobno szczypiorek i smażę całość.
- W garnku zagotowuję bulion i dorzucam do niego podsmażone warzywa oraz seler. Doprawiam do smaku solą oraz pieprzem i gotuję do momentu, aż warzywa będą miękkie.
- Do małej miseczki odlewam chochelkę wywaru i dodaję do nie śmietanę. Zahartowany płyn wlewam do zupy.
- Gotową zupę podaję z ugotowanymi na twardo i pokrojonymi w ćwiartki jajkami oraz dekoruję posiekanym szczypiorkiem. Smacznego!