Antyrakowy mocarz. Nie żałuj sobie i syp śmiało do sałatek i sosów
Wyglądają niepozornie, ale te małe pąki są świetnym uzupełnieniem codziennej diety. W Polsce są ciągle raczej ciekawostką niż stałym punktem w kuchni, ale już kuchnia śródziemnomorska w pełni korzysta z ich dobrodziejstwa.
20.12.2023 | aktual.: 20.12.2023 17:39
Kapary to pąki kwiatowe zbierane z wieloletnich krzewów z rodziny roślin Capparis. Ich zbieranie nie jest takie łatwe, bo pąki kwitną jeden dzień - pączki pojawiają się rano, a już wieczorem zamieniają się w kwiaty. Dlatego też zbieranie kaparów to praca dla rannych ptaszków, bo robi się to o naprawdę wczesnej porze. Na szczęście nie trzeba zakładać uprawy, a wystarczy ubrać się w buty i pójść do sklepu. Marynowane kapary można znaleźć w naprawdę wielu miejscach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Małe pąki pełne zdrowia
W 100 gramach kaparów znaleźć można zaledwie 23 kalorie, dzięki czemu będą świetnym dodatkiem do dań i sałatek. W większości składają się z wody, a pozostała ich część to mocno skoncentrowane składniki odżywcze. Wśród nich znajduje się żelazo, potas, sód, witaminy A, C, E, K, witaminy z grupy B oraz saponozydy steroidowe. Na szczególną uwagę zasługuje jednak miedź oraz witamina K, których jest najwięcej.
Miedź jest potrzebna do tworzenia, wzrostu i rozwoju czerwonych krwinek, metabolizmu żelaza, produkcji energii, syntezy neuroprzekaźników i wielu innych istotnych procesów. Witamina K odgrywa ważną rolę w zdrowiu kości i serca oraz jest niezbędna do krzepnięcia krwi.
Kapary zmniejszą ryzyko chorób
Małe, niepozorne kapary są również źródłem polifenoli, głównie kwercetyny. Związki te mają silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne oraz pomagają chronić komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Dzięki temu są pomocne w zmniejszaniu ryzyka chorób przewlekłych.
Badania naukowe wskazują, że kwercetyna ma działanie przeciwnowotworowe, przeciwcukrzycowe i przeciwwirusowe w organizmie, a także może chronić przed chorobami związanymi z wiekiem, w tym chorobami neurodegeneracyjnymi. Dzięki temu jedzenie kaparów może pomóc w ochronie przed chorobą Alzheimera czy też otępieniem starczym.
Jak wykorzystać kapary w kuchni?
Kapary są dość pikantne, cierpkie i mają charakterystyczny, nieco musztardowy smak. Będą ciekawym urozmaiceniem sałatek, można dorzucić je również do sosów, udekorować nimi kanapkę lub pizzę lub dodać do marynat, śledzi czy tatara.