Babcia zrywała w ogródku i ucierała w makutrze. Najlepsza do pączków
Konfitura z płatków róży powinna stanowić wyposażenie każdej spiżarni. Jest idealna do zimowej herbatki, jesiennych ciasteczek oraz tłustoczwartkowych pączków. Minusem tych szalenie aromatycznych przetworów jest to, że szybko znikają i mogą nie doczekać ani jesieni, ani karnawału.
03.06.2024 13:40
Konfitura z płatków róży najlepiej smakuje w połączeniu z wyrośniętymi i tłustymi pączkami, jednak nie ma gwarancji, że ta pyszność wytrzyma tak długo. Najpewniej zniknie ze słoików jeszcze przed zimą. Tak przynajmniej było w moim rodzinnym domu. Moja babcia przesiadywana z makutrą między nogami i ucierała najlepsze konfitury. Ślad po nich ginął w kilka tygodni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ucierana konfitura. Bez makutry się nie obejdzie
Konfiturę z płatków róży najlepiej przygotować w makutrze. To sposób, który pozwoli nam wydobyć maksimum smaku i aromatu z płatków róży, nie niszcząc przy tym jej zdrowotnych walorów. Zanim jednak usiądziesz do żmudnego ucierania, zorientuj się, po jakie płatki róż warto sięgać.
Generalnie róże nie są trujące, niemniej nie oznacza to, że na dżem przerobić można cały ogródek. Nie każda róża posiada wartości kulinarne, smak oraz zapach, za które cenimy domowej roboty przetwory. Jeśli chcesz więc zachwycić wspaniałą konfiturą, sięgnij po płatki róży dzikiej, róży pomarszczonej, róży francuskiej (galicyjskiej), róży damasceńskiej bądź róży stulistnej. Płatki róż możesz pozyskiwać prosto z natury. Ważne, by kwiaty były oddalone od źródeł zanieczyszczenia, ponieważ, co szalenie istotne, na konfitury nadają się wyłącznie płatki róż niepryskanych.
Konfitura z płatków róży. Przepis
Składniki (2 słoiczki po 150 ml):
- 300 g płatków róży,
- 500 g drobnego cukru kryształu,
- 20 ml soku z cytryny.
Przygotowanie:
- Płatki róży umyj i osusz oraz pozbądź się białych ogonków (w przeciwnym razie konfitura będzie lekko gorzka).
- Całość ucieraj, dodając stopniowo płatki i cukier. Gotowa konfitura będzie miała gładką konsystencję, kryształki cukru powinny zostać dokładnie roztarte.
- Pod koniec ucierania dodaj sok z cytryny.
- Gotową konfiturę
- Konfiturę różaną przełóż do wyparzonych, suchych słoiczków. Nie musisz jej pasteryzować - ze względu na dużą ilość cukru nie powinna się zepsuć.
- Konfiturę różaną przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu (lodówce, piwnicy lub spiżarni).