Banalny trik przy kasie samoobsługowej. Zaoszczędzisz krocie
Kasy samoobsługowe w Biedronce skrywają funkcję, o której niewiele osób wie. Warto ją poznać, zwłaszcza jeśli często zdarza ci się korzystać z funkcji kasowej wagi. Dzięki temu możesz co nieco zaoszczędzić.
22.12.2023 09:21
Kiedy w supermarketach pojawiły się kasy samoobsługowe, sprzedaż wskoczyła na nowy poziom. Kolejki do kas znacząco się zmniejszyły, a płatność kartą — jedyna akceptowalna w przypadku kas samoobsługowych forma płatności — stała się jeszcze popularniejsza. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że pomimo tego, że minęło już wiele lat od wprowadzenia do sklepów takich kas, dalej nie poznaliśmy wszystkich ich funkcji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Funkcje kas samoobsługowych, o których nie wiemy
Od 2017 roku w polskich Biedronkach nieustannie rośnie liczba kas samoobsługowych. Technologiczne nowości zawsze sprawiają problemy użytkownikom, którzy są związani z — tak to nazwijmy — staroświeckimi systemami. To dlatego niektóre funkcje i triki kas samoobsługowych wychodzą na jaw dopiero po latach od ich zaprojektowania.
Jedną z ukrytych funkcji takich kas jest to, że działa w niej inteligentna kamera, która określa poprawność przebiegu transakcji. W kuluarach środowiska technologicznych entuzjastów mówi się o tym, by już wkrótce ten sam mechanizm pozwoli samodzielnie określać wiek klientów, żeby nie istniała potrzeba proszenia ekspedientów o akceptowanie transakcji dotyczących alkoholu.
Jeszcze inną nowoczesną funkcją kas jest umożliwienie wpisanie liczby kupowanych produktów danego rodzaju. Dzięki niej skanowanie wszystkich produktów pojedynczo nie będzie już dłużej potrzebne, co w przypadku dużych zakupów często zniechęcało do skorzystania z kas samoobsługowych.
Trik, którym pewnie nie słyszałeś
Kolejnym trikiem możliwym do zastosowania podczas korzystania z kas samoobsługowych w Biedronce jest "tarowanie" produktów. Przycisk umożliwiający to znajduje się po prawej stronie kasy i jest oznaczony symbolem "zera" pomiędzy dwoma strzałkami. Co ciekawe, jego każdorazowe użycie jest ponoć wręcz zalecane.
Tarowanie to inaczej zerowanie wagi. To oznacza, że najpierw kładziemy na wadze opakowanie, tarujemy i dopiero ważymy kupowane produkty. To oczywiście niewielka zmiana gramatury, ale przy większych zakupach lub korzystaniu z cięższych, papierowych siatek — skuteczna. Ponadto tarowanie oznacza również kalibrowanie wagi, która co jakiś czas może samoistnie zawyżać wagę produktów.