Barszcz biały wielkanocny. Nie może go zabraknąć na świątecznym stole
Barszcz biały wielkanocny to jedno z najpopularniejszych dań świątecznych. Jego smak jest bardzo charakterystyczny, jednak aby go osiągnąć, trzeba znać tajniki jego przygotowania. Jak ugotować biały barszcz, aby wszyscy goście się nim zachwycali?
27.03.2023 | aktual.: 18.09.2023 11:10
Jaka zupa na Wielkanoc?
Barszcz biały wielkanocny to tradycyjne danie podawane podczas polskich świąt wielkanocnych. Jest to zupa kremowa, która przygotowuje się na bazie wywaru mięsnego (zwykle wieprzowego) i śmietany. Do zupy dodaje się również ziemniaki oraz podsuszony chleb, aby nadać zupie specyficznego smaku. Barszcz biały ma charakterystyczny kolor, który pochodzi od dodatku śmietany do zupy. Zwykle jest podawany z jajkiem gotowanym na twardo, białą kiełbasą i chrzanem. Czasami do zupy dodaje się również szczypiorek lub natkę pietruszki do posypania. Barszcz biały ma długą tradycję w polskiej kuchni i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dań podczas świąt wielkanocnych.
Przepis na tradycyjny barszcz biały wielkanocny
Składniki:
- 1 kg kości wieprzowych
- 2-3 marchewki
- 1 pietruszka
- 1 seler
- 2 ząbki czosnku
- 1 cebula
- 2 liście laurowe
- 5 ziaren pieprzu
- 1 łyżeczka soli
- 1 kg ziemniaków
- 2-3 kromki chleba razowego
- 1 szklanka śmietany 18 proc.
- 2 łyżki masła
- sól, pieprz do smaku
- szczypiorek lub natka pietruszki do posypania
Sposób przygotowania:
- Jak przygotować barszcz biały wielkanocny? Kości wieprzowe należy umyć i włożyć do garnka, a następnie zalać zimną wodą (ok. 3-4 litry) i zagotować.
- Gdy woda się zagotuje, odcedzić ją i zalać kości ponownie świeżą wodą. Dodać obraną i pokrojoną marchewkę, pietruszkę, selera, cebulę, czosnek, liście laurowe, pieprz i sól, a następnie całość gotować na małym ogniu przez około 2 godziny. W międzyczasie usuwać pianę, która powstaje na powierzchni.
- Po tym czasie wyjąć kości i warzywa, a powstały wywar przecedzić przez sitko lub gazę, aby pozbyć się zanieczyszczeń. Ziemniaki obrać i pokroić w kostkę, a następnie dodać do wywaru i gotować, aż będą miękkie.
- Chleb pokroić w kostkę i podsuszyć w piekarniku, a międzyczasie w osobnym garnku rozpuścić masło i podsmażyć na nim podsuszone kawałki chleba. Do zupy dodać śmietanę i chwilę pogotować na małym ogniu. Zupę doprawić solą i pieprzem do smaku. Na koniec dodać podsmażony chleb i wymieszać.
- Zupę podawać z posiekanym szczypiorem lub natką pietruszki. Smacznego!
Obejrzyj jeszcze ten filmik z naszego kanału na YouTube.