PrzepisBiała piana w słoiku z miodem - co oznacza i czy jest szkodliwa?

Biała piana w słoiku z miodem - co oznacza i czy jest szkodliwa?

Biała piana w słoiku z miodem - co oznacza i czy jest szkodliwa?
Paulina
05.06.2022 12:15, aktualizacja: 06.06.2022 07:41

Czy zdarzyło się wam kupić kiedyś słoik miodu od lokalnego pszczelarza, a po odkręceniu go na powierzchni zobaczyliście białą warstwę pianki? Co oznacza nalot na miodzie? Czy biała piana w słoiku z miodem jest szkodliwa? 

Biała piana w słoiku z miodem - skąd się wzięła?

Miód pszczeli, czyli słodki produkt wytworzony z nektaru i spadzi przenoszonej do plastrów. Ten pozyskiwany metodą rzemieślniczą nie podlega obróbce. Odwirowany z plastrów jest cedzony na początku przez grube sita, a następnie przez drobne. Właśnie podczas tego etapu tworzy się pianka, która pozostaje na powierzchni miodu. W ten sposób pozostają drobinki pyłku kwiatowego wosku i propolisu. Nadaje mu to bogatszy aromat i więcej wartości odżywczych.

Obraz

Masowa produkcja miodu

Znalezienie pianki na powierzchni miodu to w tych czasach bardzo rzadki widok. Nawet jeśli kupujemy miód od lokalnych pszczelarzy. Rzemieślnicy pozostawiają produkt do odwirowania w specjalnych dużych pojemnikach na kilka dni. Wtedy pianka wypływa na wierzch i jest zbierana, a miód nalewany do słoików. Piankę wykorzystuje się do produkcji miodu pitnego. Pszczelarze uważają, że jest to najsmaczniejszy ,,produkt uboczny”.

W masowej produkcji miodu nie spotkamy się z białym nalotem. Przy produkcji miodów na szeroką skalę stosuje się bardzo gęste filtry oraz muszą być przestrzegana normy- produkty muszą być jednolite. Można powiedzieć, skład miodu staje się bardziej ubogi.  Jeśli pozbawiamy miód drobinek pyłku, wosku i propolisu, to jednocześnie usuwamy jedne z najcenniejszych produktów pszczelich.

Obraz

Wartość odżywcza miodu

W miodzie naturalnym występuje przede wszystkim glukoza i fruktoza, a także maltoza. Dodatkowo znajdziemy tam dużą ilość witamin oraz kwasy organiczne, olejki eteryczne,  białka i barwniki. Miód ze względu na właściwości antybakteryjne powszechnie stosowany jest w walce z przeziębieniem i infekcjami. Wykazując działanie przeciwzapalne i łagodzące.

Obraz

Czy miód może się zepsuć?

Miód to przede wszystkim cukier. W swojej naturalnej postaci ma bardzo niską wilgotność i niewiele mikroorganizmów może przetrwać w takim środowisku, ponieważ większość w nim po prostu umiera. Dlatego takie właściwości miodu sprawiają, że drobnoustroje muszą szukać innego siedliska, ponieważ w takim miejscu nie przetrwają zbyt długo. Wszystkie wymienione cechy stanowią o tym, że miód to produkt, który nie ulega zepsuciu właśnie dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym. 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także