PoradyBól w nadbrzuszu po posiłku. Zobacz, o czym świadczy i jak sobie pomóc

Ból w nadbrzuszu po posiłku. Zobacz, o czym świadczy i jak sobie pomóc

Ból w nadbrzuszu tuż po posiłku nie zawsze oznacza niestrawność, a może wskazywać na problemy z wydzielaniem żółci. Zaburzenia te wymagają wprowadzenia leczenia i zmian w sposobie odżywania.

Co może oznaczać ból w nadbrzuszu?
Co może oznaczać ból w nadbrzuszu?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

26.12.2023 09:25

Żółć produkowana jest przez wątrobę i jest kluczowa w procesie trawienia tłuszczy. Dzięki emulgacji, czyli rozbijaniu dużych kropel tłuszczu na drobniejsze kropelki, żółć przyspiesza i usprawnia proces trawienia. Zdarza się jedna, że występuje utrudnienie, a nawet całkowite zablokowanie przepływu żółci przez drogi żółciowe. Mówimy wtedy o stanie zwanym cholestazą. Ten stan może mieć różne objawy i skutki, które mogą być niezwykle uciążliwe dla pacjenta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ból w nadbrzuszu? Zobacz, o czym może świadczyć

Cholestaza występuje, gdy stężenie kwasów żółciowych we krwi i tkankach organizmu zaczyna się zwiększać. To stan, który wymaga natychmiastowego rozpoznania i interwencji medycznej, ponieważ kwasy żółciowe, które zalegają w drogach żółciowych i wątrobie, mają toksyczny wpływ na organizm. Są one odpowiedzialne za zaburzenia trawienia i mogą prowadzić do uszkodzenia komórek wątrobowych.

Istnieje wiele symptomów, które mogą wskazywać na wystąpienie cholestazy. Do najczęstszych z nich należą:

  • uporczywe swędzenie skóry rąk i nóg,
  • powiększenie wątroby,
  • powiększenie śledziony,
  • odbarwienie stolca,
  • zaburzenia trawienia,
  • podwyższone stężenie enzymów wytwarzanych przez komórki wątroby.

Gdy żółć zaczyna zalegać w drogach żółciowych i wątrobie, pacjenci często zauważają zmianę zabarwienia stolca, który staje się biały. Mogą również wystąpić zaburzenia trawienia, które prowadzą do utraty masy ciała. Skóra i błony śluzowe pacjenta mogą również przybrać żółtawy odcień.

Przyczyny problemów z wydzielaniem żółci

Cholestaza może być podzielona na dwa typy: cholestazę wewnątrzwątrobową, która jest spowodowana zaburzeniem wytwarzania żółci, i cholestazę zewnątrzwątrobową, która jest spowodowana upośledzeniem odpływu żółci.

Przyczyny cholestazy wewnątrzwątrobowej mogą być związane z różnymi czynnikami, które prowadzą do uszkodzenia wątroby. Toksyczne działanie na ten narząd niszczy obecne w nim komórki i zaburza produkcję żółci. Do problemów tego rodzaju mogą przyczynić się choroby zakaźne, niektóre leki oraz alkohol. Zaburzenie to może być również spowodowane stłuszczeniem wątroby, infekcjami czy sepsą.

Z kolei cholestaza zewnątrzwątrobowa jest związana z drogami żółciowymi lub trzustką, która sąsiaduje z przewodami żółciowymi. Kamica żółciowa, choroby trzustki, zapalenie trzustki czy rak dróg żółciowych to tylko niektóre z chorób, które mogą upośledzać odpływ żółci, prowadząc do jej zastoju.

Ból brzucha po posiłku nie zawsze związany jest z niestrawnością
Ból brzucha po posiłku nie zawsze związany jest z niestrawnością© Pixabay

Niedobór żółci lub jej zastój - jak sobie pomóc?

W przypadku cholestazy ważna jest dieta. Należy pić dużo płynów, unikać słodyczy i pokarmów bogatych w tłuszcze, zrezygnować z potraw smażonych i surowych. W pewnym stopniu można zapobiec cholestazie. W ramach profilaktyki konieczne jest dbanie o odpowiednią jakość spożywanych posiłków. Ogromne znaczenie ma również umiarkowane spożywanie alkoholu, ponieważ przyczynia się on do stłuszczenia wątroby.

Warto jednak nadmienić, że rozpoznanie cholestazy wymaga wykonania szeregu badań laboratoryjnych, a leczenie powinno odbywać się po konsultacji ze specjalistą.

Źródło: portal.abczdrowie.pl

Wybrane dla Ciebie