Zapomnij o krupniku i rosole. W maju gotuje się tylko taką zupę
Botwinka to zupa typowa dla wiosenno-letniego okresu. Teraz smakuje najlepiej, bo właśnie trwa sezon na młode buraki ćwikłowe. Botwinka jest fenomenalna i na zimno, i na ciepło. Może być lekkim warzywnym wywarem lub w nieco bogatszej formie - zastąpić dwudaniowy obiad. Zapomnijcie o innych zupach. Wypróbujcie przepis na botwinkę na żeberkach z ziemniakami i jajkiem.
02.05.2023 16:15
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zupa botwinka może być lekkim daniem idealnym na upalne dni, przyrządzonym na bazie świeżych warzyw i ziół, które serwować można i na ciepło, i na zimno. W drugim przypadku warto dodać do chłodnej już zupy maślanki lub kefiru oraz dużo koperku. Są też receptury, według których botwinka to nieco cięższy posiłek, który zastępuje dwudaniowy obiad. Powstaje na bazie aromatycznego wywaru z żeberek, dodaje się do niej gotowane jajko i tłuczone ziemniaki.
Jedzmy botwinę, póki sezon trwa
Botwina, zwana potocznie botwinką, to delikatne, młode liście, łodygi i korzenie buraka ćwikłowego. Jest warzywem sezonowym, dostępnym przede wszystkim wiosną i latem. Najlepszy czas na kupowanie i jedzenie botwiny jest między majem a wrześniem. W tym czasie warzywo jest najświeższe, najsmaczniejsze i najbardziej pożywne. Można ją znaleźć na stoiskach z warzywami na targach i w sklepach spożywczych.
Botwinka posiada wiele właściwości prozdrowotnych: jest bogata w witaminy A, C i K, kwas foliowy, potas, żelazo oraz magnez. Może przyczynić się więc do m.in. poprawy funkcjonowania układu krążenia, w tym obniżenia ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu we krwi. Warzywo to zawiera też błonnik, który pomaga w regulowaniu trawienia i zapobieganiu zaparciom. Witamina C zawarta w botwince może pomóc we wzmacnianiu układu odpornościowego i zapobieganiu chorobom.
Zupa botwinka na żeberkach z ziemniakami i jajkiem. Przepis
Składniki:
- 1 kg żeber wieprzowych
- 2 duże pęczki botwiny
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- ćwiartka korzenia selera
- 3-4 ziemniaki
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 2 liście laurowe
- kilka ziaren pieprzu
- sól do smaku
- sok z cytryny
- śmietana do podania
- koperek
Przygotowanie:
- Oczyść żeberka i włóż je do garnka. Zalej wodą (ok. 2-3 litry), dodaj liście laurowe, ziarna pieprzu i szczyptę soli. Zagotuj i zmniejsz ogień. Gotuj przez około godzinę, aż mięso będzie miękkie i zacznie oddzielać się od kości.
- Podczas gotowania mięsa oczyść botwinkę, umyj i pokrój ją na małe kawałki (liście i korzeń).
- Posiekaj cebulę i czosnek, a następnie zeszklij je na patelni.
- Marchew, pietruszkę, seler również umyj i pokrój w plastry.
- Ziemniaki obierz i ugotuj go miękkości, a kiedy będą gotowe, utłucz je na papkę.
- Gdy mięso będzie gotowe, wyjmij je z wody i oddziel od kości. Przecedź wywar przez sito lub gazę i wlej z powrotem do garnka. Dodaj korzeń botwinki, marchew, pietruszkę, seler oraz podsmażone cebulę i czosnek. Zagotuj całość, zmniejsz ogień i gotuj przez około 30-40 minut, aż warzywa będą miękkie.
- Na koniec dodaj pokrojone łodygi i liście botwiny oraz mięso z żeber i gotuj jeszcze przez kilka minut, aby wszystkie składniki się połączyły. Sprawdź, czy zupa jest dobrze doprawiona do smaku i ewentualnie dodaj więcej soli lub pieprzu i delikatne zakwaś ją sokiem z cytryny
- Podawaj zupę botwinkową na gorąco, z dodatkiem posiekanego koperku, łyżki śmietany, jajkiem ugotowanym na twardo oraz tłuczonymi ziemniakami.
Wypróbuj również przepis na zapiekane bitki: