NewsyMa więcej wartości niż zwykły czosnek. Poznaj jego moc

Ma więcej wartości niż zwykły czosnek. Poznaj jego moc

Biały czosnek znamy wszyscy. Używamy go do przyprawiania dań, marynat do mięsa, a także jako składnik prozdrowotnych eliksirów. Nie każdy lubi jego smak i charakterystyczny aromat. Alternatywą dla wrażliwych jest czosnek czarny. Coraz częściej można go dostać w sklepach. Poznaj jego właściwości.

Czarny czosnek - Pyszności; źródło: Adobe
Czarny czosnek - Pyszności; źródło: Adobe
Joanna Bogiel-Jażdżyk

01.05.2023 20:31

Choć czarny czosnek to dla wielu z nas nowość, okazuje się, że znany był już w starożytności. Jego ojczyzną są kraje północno-wschodniej Azji. Miał tam status leku uniwersalnego. Wierzono, że jego spożywanie gwarantuje nieśmiertelność. Cóż, skutecznego eliksiru nieśmiertelności dotychczas nikt nie opracował. Jednak czarny czosnek bez wątpienia wart jest uwagi.

Czarny czosnek - Pyszności; źródło: Adobe
Czarny czosnek - Pyszności; źródło: Adobe

Jak powstaje czarny czosnek?

Czarny czosnek powstaje podczas procesu podobnego do karmelizacji. Przez ponad miesiąc, a najczęściej 60 dni,  poddawany jest działaniu temperatur w przedziale 60-80 Celsjusza i dużej wilgotności. Pod ich wpływem fermentuje i zmienia się jego kolor, smak, struktura oraz zapach. Co najważniejsze, modyfikacja dotyczy także jego właściwości.

W czarnym, fermentowanym czosnku  substancje aktywne i składniki mineralne stają się lepiej przyswajane. Jego główne właściwości prozdrowotne  wynikają z wysokiej zawartości przeciwutleniaczy. Badania wykazały, że działa zbawiennie na układ krążenia, układ trawienny i wzmacnia odporność.

Czarny czosnek w kuchni

Smak czarnego czosnku jest bardzo subtelny i trudny do określenia. Przypomina suszoną śliwkę, sos sojowy, ocet balsamiczny, anyż i espresso. Niektórzy opisują ten smak jako 5 smak, czyli umami.

Ma lepką konsystencję - można go więc wykorzystać do smarowania pieczywa czy tostów. Świetnie podkreśli też smak zup, choćby chłodnika lub krupniku. Można go również dodawać  go do sosów, dipów i sałatek. Dobrze komponuje się z kolendrą i sezamem, dlatego świetnie pasuje do humusu.

W produkcji czarnego czosnku przodują Korea i Japonia. Teoretycznie możesz go zrobić samodzielnie w domu, ale jest to bardzo czasochłonne i niestety, kosztowne. Jeśli więc chcesz korzystać z walorów czarnego fermentowanego czosnku, poszukaj go w sklepach. Jest coraz łatwiej dostępny.

Poznaj nasz przepis na krem z kalafiora:

Wybrane dla Ciebie