InspiracjeNie uwierzysz, co Tomasz Strzelczyk włożył do burgera. Wszyscy się zachwycają

Nie uwierzysz, co Tomasz Strzelczyk włożył do burgera. Wszyscy się zachwycają

Burger Tomasza Strzelczyka z mortadeli - Pyszności; Fot. YouTube: Tomasz Strzelczyk ODDASZFARTUCHA (screenshot)
Burger Tomasza Strzelczyka z mortadeli - Pyszności; Fot. YouTube: Tomasz Strzelczyk ODDASZFARTUCHA (screenshot)

16.04.2023 09:45, aktual.: 15.09.2023 10:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tomasz Strzelczyk, kucharz i internetowy twórca ("Oddasz fartucha") przygotował niemałą niespodziankę dla swoich widzów. Doskonale znaną mortadelę zaserwował w formie burgera. Opanierowany przysmak podał w towarzystwie pikantno-kwaśnego sosu, stworzonego na bazie ogórków konserwowych. Sprawdźcie ten przepis.

"Genialny sos", "Arcydzieło" czytamy w komentarzach pod filmikiem, opublikowanym przez znanego kucharza na platformie YouTube. Smażona mortadela to dla wielu smak dzieciństwa. Pokrojona w grube plastry i smażona w panierce (jak kotlety schabowe) była przysmakiem, który w czasach PRL-u można było spotkać w niemal każdym domu. Z sentymentem wracamy to takich receptur. "Mortadela burger" Tomasza Strzelczyka na pewno przypadnie wam do gustu.

Burger z mortadeli Tomasza Strzelczyka. Przepis

Składniki:

  • 500g mortadeli
  • 150g żółtego sera
  • duży pomidor
  • sałata
  • 6 ogórków konserwowych
  • 50 g ostrych papryczek (mogą być ze słoiczka)
  • 4 łyżki majonezu
  • 1 łyżka ostrej musztardy
  • sok z połowy cytryny
  • 3 ząbki czosnku
  • pęczek koperku
  • sól, pieprz do smaku

Przygotowanie:

  1. Zaczynamy od przygotowania sosu. Ogórki konserwowe, czosnek, ostre papryczki, pęczek koperku, majonez i ostrą musztardę blenduj, aż całość nabierze gładkiej konsystencji. Dopraw sola i pieprzem.
  2. Mortadelę pokrój w podwójne, nacięte plastry tak, by powstały sakiewki (tak, jak na zdjęciu poniżej). Z połowy kilograma wykrój cztery plastry.
  3. Tak przygotowane plastry nadziewamy startym żółtym serem.
  4. Na patelni rozgrzej tłuszcz
  5. Mortadelę obtocz w mące, roztrzepanym jajku i bułce tartej. Gotowe plastry kładź na rozgrzany tłuszcz i smaż na średnim ogniu, aż ładnie się zarumienią, a ser roztopi.
  6. Przekrój bułki na pół i pogrzej w piekarniku, aż się zarumienią.
  7. Bułki posmaruj sosem. Na każdą połóż po liściu sałaty i grubo pokrojone plastry pomidora (pomidora należy posolić).
  8. Na końcu dodaj burgery z mortadeli. Zanim położysz drugą cześć bułki na górę, posmaruj ja sosem.
Burger z mortadeli - Pyszności; Fot. YouTube: Tomasz Strzelczyk ODDASZFARTUCHA (screenshot)
Burger z mortadeli - Pyszności; Fot. YouTube: Tomasz Strzelczyk ODDASZFARTUCHA (screenshot)

Mortadela. We Włoszech przysmak, w Polsce produkt gorszej kategorii

Mortadela pochodzi z Włoch. Tradycyjnie produkuje się ją z mięsa i tłuszczu wieprzowego, ale może zawierać także mięso wołowe, jagnięce, drób lub dziczyznę. Mięso jest najpierw mielone na gładką masę, a następnie wzbogacane przyprawami, takimi jak czosnek, pieprz, cynamon, gałka muszkatołowa i kardamon. Całość pakuje się w osłonki z jelita i gotuje w specjalnych kadziach, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji.

Wędlina ta ma charakterystyczny różowy kolor, a wewnątrz może zawierać kawałki oliwek, papryki lub orzechów. Mortadela Bologna jest najbardziej znana na świecie, ale w innych regionach Włoch produkuje się wiele różnych odmian przysmaku. We Włoszech właśnie uważa się ją za absolutny rarytas, królową wędlin. W Polsce z kolei jest produktem o nie najlepszym składzie, często z mięsem oddzielanym mechanicznie.

Mortadela włoska i polska to dwa różne rodzaje kiełbas, różniące się składem, sposobem produkcji i smakiem. Polska mortadela zazwyczaj produkowana jest z różnych rodzajów mięsa, takich jak wieprzowe, wołowe, drób i indyk, z dodatkiem tłuszczu zwierzęcego oraz przypraw, takich jak czosnek, pieprz i papryka. Niestety, resztę wypełnia woda, skrobia ziemniaczana, cukier oraz nieskończona ilość chemicznych wzmacniaczy smaku, stabilizatorów, emulgatorów, konserwantów i barwników.

Mortadela jednak wraca do łask. Magda Gessler w "Kuchennych Rewolucjach" niejednokrotnie tworzyła przepisy, gdzie główną rolę odgrywała właśnie ta wędlina: w spaghetti po śląsku makaron podany był z mortadelą, ogórkiem kiszonym i konserwowym oraz sosem śmietanowo-koperkowym. Przed zakupem jednak koniecznie przestudiuj skład wędliny i wybierz tę, gdzie jest on najkrótszy. Zwróć uwagę na to, by w mortadeli było dużo mięsa oraz, by nie było oddzielane mechanicznie.

Zobacz także przepis na domową wędlinę z butelki z warzywami - idealną na kanapki:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także