Chętnych na dolewkę nie zabraknie. Ta zupa to hit każdego lata
Zupa kalafiorowa to jedno z naszych ulubionych pierwszych dań. Smaczna, aromatyczna, o unikalnym smaku — czego chcieć więcej? Do zrealizowania tej zachcianki potrzeba więc tylko dwóch ważnych rzeczy: dobrego jakościowo warzywa i sprawdzonego przepisu. Poradzimy coś i na jedno, i na drugie.
21.06.2023 | aktual.: 22.06.2023 10:59
W dzieciństwie wiele osób traktowało zupę kalafiorową jako coś pomiędzy uwielbianą pomidorową, a znienawidzoną zupą owocową z makaronem. Czyli: niby do przełknięcia, ale to jednak jeszcze nie to. Po latach doszliśmy jednak do pewnej refleksji. Tak jak do "kompotu z kluskami" nikt już nie chce dobrowolnie wracać, tak zupa kalafiorowa stała się nagle stałym bywalcem w menu prawie każdego dorosłego. Zwłaszcza wtedy, gdy wie on, jak ją prawidłowo zrobić.
Mimo tego, że sprawdzony przepis to już przynajmniej połowa sukcesu, to liczy się tu jeszcze jedna ważna umiejętność: dobierania najlepszej jakości warzyw. W przypadku kalafiora warto dokładnie przyjrzeć się liściom. Powinny być sprężyste i zielone, bez żadnych przebarwień. Ich odpowiedni stan jest tu niezmiernie ważny, bo to właśnie one zapewniają kalafiorowi niezbędną do zachowania świeżości wilgotność. Kiedy już kupisz to warzywo o nienagannej jakości, to nie pozostaje nic innego, jak podążać za wskazówkami poniższego przepisu!
Zupa kalafiorowa
Składniki:
- 1 średniej wielkości kalafior,
- 4 duże ziemniaki,
- 1 marchewka,
- 1 dymka ze szczypiorkiem,
- 3 ząbki czosnku,
- 1 łyżka masła klarowanego,
- koperek,
- 1,5 litra bulionu warzywnego lub drobiowego,
- 1/3 szklanki śmietanki 30 proc.,
- pół łyżeczki soli,
- szczypta pieprzu,
- szczypta kurkumy.
Sposób przygotowania:
- Kalafiora pozbaw liści i głąba. Umyj warzywo pod strumieniem bieżącej wody, a następnie podziel na różyczki.
- Ziemniaki i marchewkę obierz i umyj. To pierwsze warzywo pokrój teraz w kostkę, a drugie — w plasterki. Dymkę ze szczypiorkiem posiekaj, a główki czosnku skrój w cienkie kawałki. Całość umieść w garnku i zalej bulionem.
- Wywar dopraw solą, pieprzem i kurkumą. Kiedy zupa zacznie wrzeć, zmniejsz ogień i gotuj pod przykryciem kolejne 25 minut.
- Po tym czasie dodaj do kalafiorowej posiekany koperek i masło klarowane. Gotuj jeszcze przez chwilę, a na koniec zabiel śmietanką (możesz też użyć kwaśnej śmietany, ale ten pierwszy produkt jest w końcu polecany przez samą Magdę Gessler!). Kiedy zupa ponownie się zagotuje, wyłącz palnik i rozkoszuj się najlepszej jakości zupą kalafiorową!