Chroni przez osteoporozą. Jedz na kilogramy, jeśli masz więcej niż 50 lat
W pewnym momencie życia zbliżamy się już do momentu, w którym bezapelacyjnie należy bardziej niż wcześniej przyglądać się swojemu zdrowiu, a także temu, jak wpływa na nie to, co jemy. Uzupełnienie diety w zdrowe produkty spożywcze to strzał w dziesiątkę i dla organizmu, i dla podniebienia. Przecież to, co zdrowe, wcale nie oznacza: niesmaczne. A skoro o tym mowa, to musisz wiedzieć, co można zyskać na spożywaniu sera halloumi.
14.07.2023 17:30
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kiedy słyszysz słowo "ser", to jakie kraje jako pierwsze przychodzą ci do głowy? Francja? Jak najbardziej, w ojczyźnie Napoleona wytwarza się aktualnie około 500 gatunków tego nabiału. Włochy? No pewnie, czy istnieją większe klasyki niż gorgonzola, grana padano czy mozzarella? A może Szwajcaria i jej słynne twarde, dziurawe sery?
To wszystko dobre skojarzenia, ale nie zbliżają cię do odpowiedzi na pytanie, skąd pochodzi ser halloumi. Miejscem narodzin naszego dzisiejszego bohatera jest bowiem... Cypr. I wcale nie oznacza to, że ustępuje on w smaku serom z Europy kontynentalnej. Co więcej, pod względem zdrowotnym może nawet dość mocno nad nimi górować.
Ser halloumi w diecie
Halloumi to półtwardy ser, według tradycyjnego, cypryjskiego przepisu produkowany z mleka owczego. Ma wyraźnie słony smak, przez który przebija delikatna nuta mięty, którą do halloumi dodają serowarzy. Specyficzny smak tego mlecznego wyrobu stał się obsesją miłośników grillowania, dlatego halloumi często ląduje na ruszcie. Zwykle podaje się go wtedy z dodatkiem pomidorów i pieczywa.
Na wyjątkowym smaku sera halloumi nie kończą się jego zalety. Jak się okazuje, charakteryzuje się on niezwykłymi właściwościami prozdrowotnymi, którymi powinni zainteresować się zwłaszcza seniorzy. Dlaczego? Przede wszystkim nie brakuje w nim niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin i minerałów.
Chociaż w halloumi odnajdziemy zarówno witaminę A, B, E i K, jak i magnez, potas i dużą ilość białka, to za najcenniejsze składniki cypryjskiego sera uważa się połączenie witaminy D, fosforu i wapnia. Taki prozdrowotny miks jest niebywale skutecznym środkiem zapobiegającym osteoporozie. Odpowiada także za kondycję kości i zębów oraz budowę tkanek miękkich i błon komórkowych. Powyższe cechy są bardzo istotnym czynnikiem pozwalającym zachować pełnię funkcjonalności osobom starszym, dlatego halloumi co jakiś czas powinien pojawić się w ich menu!