Magda Gessler robi ciasto na pierogi z trzech składników. Zawsze wychodzi miękkie i elastyczne
25.08.2023 10:32
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Sekretem idealnych pierogów jest odpowiednio przygotowane ciasto. Powinno być miękkie, delikatne i niezbyt grube, aby nie zdominowało smaku farszu. Z przepisem Magdy Gessler za każdym razem wyjdzie perfekcyjne.
Pierogi to absolutny klasyk polskiej kuchni, którym zajadamy się przez cały rok. Na co dzień chętnie wybieramy mięsny farsz lub sięgamy po pierogi ruskie, latem królują przede wszystkim jagody, a zimą zacieramy ręce na myśl o świątecznych pierogach z kapustą i grzybami.
O ile samo nadzienie to już kwestia preferencji, pory roku czy też okazji, o tyle przepis na ciasto powinien być uniwersalny i sprawdzać się w każdych okolicznościach. Niektórzy dodają olej, inni wbijają jajko, a i znajdą się też przepisy na ciasto z dodatkiem mleka. Można się zagubić w gąszczu różnych receptur jednak dziś mam dla ciebie przepis, z którego korzysta sama Magda Gessler. Potrzebujesz zaledwie trzech składników.
Czy do ciasta na pierogi dodaje się jajko?
Chociaż w przepisie Magdy Gessler nie ma jajka, to znajdą się osoby, które dodają je do ciasta. Jego zadaniem jest wzbogacenie smaku, jednak może przysporzyć nieco problemów. Dodanie jajka do ciasta może sprawić, że stanie się ono twarde i trudne do rozwałkowania. Jeśli lubisz pierogi, w których ciasto jest delikatne, miękkie i nie dominuje smaku farszu, to omiń ten dodatek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ciasto na pierogi Magdy Gessler
Składniki:
- 500 g mąki pszennej,
- 200 ml ciepłej wody,
- sól.
Sposób przygotowania:
- Mąkę przesiewam wraz z solą na stolnicę lub czysty blat kuchenny. Wlewam połowę ciepłej wody i energicznie zagniatam ciasto.
- Stopniowo wlewam pozostałą wodę, cały czas zagniatając. Ciasto powinno być elastyczne i odchodzić od dłoni.
- Gotowe ciasto przekładam do miski, przykrywam czystą ściereczką i odstawiam na 10 minut w ciepłe miejsce. Dzięki temu zwiąże się gluten i pierogi będą miękkie.
- Po tym czasie przekładam ciasto na blat podsypany mąką i cienko rozwałkowuję. Przy pomocy szklanki wycinam kółka i nadziewam pierogi farszem.
- Gotuję partiami we wrzącej wodzie.
Przepis Magdy Gessler to receptura, którą w szczególności powinni zapisać początkujący kucharze. Odpowiednie proporcje sprawią, że ciasto na pierogi za każdym razem wyjdzie idealne.