Codzienne jedzenie pomidorów ma większy wpływ na organizm niż myślisz. Doktor nie ma wątpliwości
19.07.2023 16:15, aktual.: 19.07.2023 16:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pomidory są bardzo zdrowymi warzywami, które powinniśmy włączyć do diety. Zawierają mnóstwo witamin oraz prozdrowotnych pierwiastków, na przykład potas. Co jednak stanie się, gdy włączymy je na stałe do diety? Opowiedział o tym dietetyk dr Marek Skoczylas.
Warzywa chronią nas przed rozwojem nowotworów, usuwają toksyny z organizmu oraz zabezpieczają przed utratą wzroku. Dlaczego pomidory są tak dobre i mają tak wiele zalet? To zasługa likopenu, czyli związku, który walczy z wolnymi rodnikami oraz różnymi toksynami.
Jedz pomidory codziennie. Efekty cię zaskoczą
Warzywa pozytywnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy. Warzywa zawierają potas, witaminę A i witaminy z grupy B, które wspomagają normalizację ciśnienia krwi. Potas wydala nadmiar sody z organizmu i zmniejsza napięcie ściany naczyń krwionośnych. Obydwa mechanizmy obniżają ciśnienie krwi. Jedzenie pomidorów obniża też ryzyko wystąpienia zakrzepów.
- Likopen nasila rozpad tak zwanego złego cholesterolu - mówi dr Skoczylas. U mężczyzn, którzy zmagali się z incydentami wieńcowymi, wykryto niski poziom likopenu we krwi.
Palicie papierosy? Koniecznie wprowadźcie pomidora do diety. Warzywa neutralizują wolne rodniki, które powstają podczas palenia. Ponadto dostarczają witaminę C, której palacze potrzebują.
Pomidory redukują ryzyko raka prostaty nawet o 40 procent. Zmniejszają też prawdopodobieństwo wystąpienia przerzutów. To nie jest jedyny powód, przez który mężczyźni powinni częściej sięgać po te warzywa. Likopen bowiem pozytywnie wpływa na męską płodność. Związek poprawia jakość nasienia.
Jakie jeszcze skutki możemy zauważyć?
Po pomidory powinni sięgać cukrzycy. Mają niski indeks glikemiczny i redukują ryzyko wystąpienia powikłań. Zawierają bardzo dużo błonnika, dzięki czemu utrzymujemy odpowiednią ilość glukozy we krwi.
Warzywa zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów żołądka, jamy ustnej, trzustki, okrężnicy, piersi i szyjki macicy. Pomidory są też skutecznym pomocnikiem w odchudzaniu. Jeśli chcemy zgubić nadprogramowe kilogramy, nie powinniśmy od nich stronić. Ponadto wzmacniają strukturę kości.
Warzywa pozytywnie wpływają na wzrok. Odpowiednia ilość związków w organizmie zapobiega pojawieniu się zwyrodnienia plamki żółtej. Likopen wspiera również pracę mózgu. Poprawia między innymi funkcje poznawcze.
Pomidory wspomagają także pracę wątroby i zmniejszają ryzyko stłuszczenia tego narządu. Nie bez znaczenia również pozostaje ich wpływ na wygląd skóry. Antyoksydanty nie dopuszczają do jej przedwczesnego starzenia się. Stosowanie kosmetyków z likopenem może rozjaśnić skórę.
Jak spożywać pomidory?
Najlepiej będzie, jeśli warzywa poddamy obróbce termicznej. Wtedy dostarczymy sobie odpowiednich ilości likopenu. Podczas pieczenia ściany komórkowe pękają, a związek wydostaje się na zewnątrz, co sprawia, że łatwiej przedostaje się do naszego organizmu. Możemy na przykład przygotować napój likopenowy, zrobić sos do spaghetti lub po prostu je upiec.