Czy chleb jest zdrowy? Dietetycy twierdzą, że jedna kwestia jest kluczowa
Węglowodany, a zwłaszcza chleb stał się wrogiem numer jeden w walce o szczuplejszą sylwetkę. Mit jakoby miał tuczyć i być wybitnie niezdrowym, pokutował w społeczeństwie przez lata. Od dłuższego czasu dietetycy starają się odczarować pieczywo, podkreślając jednak, że wypiek wypiekowi nierówny. Do spożywania chleba zachęca również akcja "Łączy nas coś dobrego".
20.10.2023 | aktual.: 17.01.2024 15:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ekspertka kampanii "Łączy nas coś dobrego", dietetyczka i psychodietetyczka kliniczna Katarzyna Błażejewska-Stuhr rozlicza się z mitami dotyczącymi chleba, tłumaczy, dlaczego warto sięgać po pieczywo nawet na diecie redukcyjnej i jakie wypieki wybierać.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy chleb jest niezdrowy? Dietetyczka tłumaczy, jak wybrać odpowiedni wypiek
Psychodietetyczka Katarzyna Błażejewska-Stuhr wskazuje jasno - chleb można, a nawet należy jeść. Dodaje przy tym, że pieczywo sprawdzi się także na diecie redukcyjnej, gdyż dostarcza nie tylko niezbędnych dla organizmu węglowodanów złożonych, ale również błonnika, witamin z grupy B, magnezu oraz żelaza. Specjalista wyjaśnia również, że pieczywo obok innych pełnoziarnistych produktów stanowi istotny element codziennej diety. 2-3 kromki chleba śmiało można zjeść na śniadanie, natomiast do obiadu podać warto kasze, pełnoziarnisty makaron lub brązowy ryż.
"Nie znajduję żadnego powodu dla wykluczenia pieczywa z codziennej diety bez uzasadnionych wskazań zdrowotnych. Zachęcam natomiast, by wybierać wysokiej jakości wypieki i zawsze analizować skład chleba czy bułek, które kupujemy" - przekazuje ekspertka kampanii "Łączy nas coś dobrego", dietetyczka i psychodietetyczka kliniczna.
Na co zwracać uwagę, kupując pieczywo? Jak wyjaśnia dietetyczka, im krótszy i bardziej zrozumiały skład, tym lepiej. Warto zwrócić również uwagę na mąkę, z jakiej wykonano chleb - najlepiej by była razowa, pełnoziarnista (jeśli nie ma do tego zdrowotnych przeciwwskazań). Natomiast jeśli chodzi o typ mąki, dietetyczka wyjaśnia, że najlepszym wyborem będzie pieczywo, które powstaje z tej typu 2000. Taki chleb będzie dosyć ciężki, więc obecność w jego składzie oczyszczonej, białej mąki jest uzasadniony.
"Na przykład w skład grahamek wchodzi biała mąka i otręby - czyli to, co zostaje po czyszczeniu ziarna. Takie pieczywo również będzie dobrym wyborem (...) zdecydowanie należy zwracać uwagę i wykluczyć zakup pieczywa, w którego skład wchodzą substancje takie jak np. spulchniacze czy konserwanty" - tłumaczy specjalistka.
Pieczywo tuczy, a gluten szkodzi?
Pieczywo tuczy, gluten szkodzi wszystkim, a chrupkie pieczywo jest lepsze niż tradycyjne - to najczęściej powtarzane mity dotyczące pieczywa. Ekspertka wyjaśnia, że chrupkie pieczywo ma mniej błonnika niż tradycyjne i wyższy indeks glikemiczny. To zaś przekłada się na to, że po zjedzeniu chrupkiego pieczywa szybciej staniemy się głodni.
Dietetyczka przyznaje, że od lat stara się uporać z mitem dotyczącym rzekomej szkodliwości glutenu. Tłumaczy, że gluten, czyli białko zawarte w ziarnach pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa, jest szkodliwy wyłącznie dla osób ze stwierdzoną celiakią, a więc jedynie dla kilku procent społeczeństwa.
"Warto w tym miejscu wspomnieć, że autor badań, który kilkanaście lat temu wprowadził zamęt w temacie spożywania pieczywa, przyznał się do błędu i stwierdził, że poziom nietolerancji glutenu jest znacznie niższy, niż początkowo ogłosił" - dodaje psychodietetyczka kliniczna Katarzyna Błażejewska-Stuhr.
Ekspertka podkreśla, że odstawiając gluten na dłuższy czas, możemy wtórnie nabawić się nietolerancji na ten składnik. Trzeba wtedy bardzo uważać na swoje zdrowie, ponieważ dieta wykluczająca pieczywo może być niedoborowa i należy stosować ją pod ścisłą kontrolą specjalisty, uzupełniając składniki, na których braki jesteśmy wówczas narażeni.
Źródło: laczynascosdobrego.pl