NewsyPolski chleb w światowej czołówce. Zachowuje świeżość nawet przez dwa tygodnie

Polski chleb w światowej czołówce. Zachowuje świeżość nawet przez dwa tygodnie

Chleb
Chleb
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
11.10.2023 13:46

Chleb prądnicki, tradycyjne polskie pieczywo, znalazł się na prestiżowej liście 100 najlepszych rodzajów pieczywa na świecie. Jest to jedyny przedstawiciel Polski w tym zestawieniu, co jest dużym sukcesem dla krakowskich piekarzy.

Chleb prądnicki to ciemne pieczywo na zakwasie żytnim, wypiekane w Krakowie od wieków. Czym się charakteryzuje? Zachowuje świeżość nawet przez dwa tygodnie, a z wierzchu jest obsypany otrębami żytnimi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Historia chleba prądnickiego sięga XIII wieku. Wówczas był on wypiekany w wsiach nad rzeką Prądnik, obecnie będących dzielnicami Krakowa. W czasach PRL chleb ten był niemal zapomniany, ale po 1989 roku produkcja została wznowiona.

Chleb prądnicki doceniony przez międzynarodowych ekspertów kulinarnych

Chleb prądnicki został doceniony przez międzynarodowych ekspertów kulinarnych. W 2011 roku Komisja Europejska wpisała go na listę wyrobów o chronionym oznaczeniu geograficznym. W 2015 roku został uznany za produkt tradycyjny przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz uzyskał status produktu chronionego przez Unię Europejską.

Sukces chleba prądnickiego na międzynarodowej arenie to dowód na to, że polskie pieczywo jest cenione na całym świecie. To również doskonały przykład, jak tradycja i jakość mogą iść w parze, tworząc produkt, który zachwyca smakiem i aromatem.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także