Czy zimą również rosną grzyby i można je zbierać? Odpowiedź jest niezwykła
03.12.2022 16:47
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak to zwykle bywa, podczas dobrej zabawy czas szybciej płynie. I tak oto jesień minęła, a wraz z nią ulubiony czas grzybobrań. Ale czy na pewno? Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się, czy grzyby rosną zimą.
Jesień to czas obfitych zbiorów grzybów. Lasy przepełnione są ludźmi wypatrującym najpiękniejszych okazów. Podgrzybki, maślaki, kurki, borowiki... wszystkich ogarnia prawdziwa grzybowa euforia, a Internet zaczynają wypełniać przepisy i porady na wykorzystanie zebranych cudów.
A może by tak wyjść poza schemat i zastanowić się, czy grzyby rosną zimą? Jak się okazuje, jest to równie dobra pora roku na grzybobranie, co jesień. Na dodatek wypatrywanie grzybów wśród zaśnieżonego krajobrazu lasu ma swoje plusy, którymi jesienne grzybobranie nie może się pochwalić.
Zimowe grzyby - czym się charakteryzują?
Skoro już wiesz, że zimą również możesz udać się na grzybobranie, warto tu zaznaczyć fakt, który sprawia, że - pod pewnym względem - zbieranie grzybów tą porą roku jest nawet lepsze, niż jesienią.
Rozwiązanie tej zagadki będzie idealne dla grzybiarzy - amatorów. Jeśli nie czujesz się w stu procentach pewna swojej wiedzy na temat grzybów, udaj się na grzybobranie właśnie zimą!
Zbieranie grzybów podczas najmroźniejszej z pór roku wyróżnia się tym, że nie popełnisz wtedy tragicznych w skutkach pomyłek. Zimą nie znajdziesz w lesie żadnych ,,sobowtórów" grzybów jadalnych. Zbierasz więc konkretne gatunki, nie martwiąc się tym, że któreś z nich tylko podszywa się pod swojego jadalnego pobratymca.
Jakie grzyby rosną zimą?
Zima to idealna pora roku na zbieranie tak zwanych grzybów nadrzewnych. Są to gatunki nieustępujące w smaku popularnym podgrzybkom czy kurkom, a jednocześnie są o wiele bardziej oryginalne. Przygotowanie potraw na ich bazie zachwyci całą rodzinę!
Z najsmaczniejszych okazów rosnących zimą warto wymienić:
Płomiennica zimowa
Nadrzewny grzyb o charakterystycznym, pomarańczowym kapeluszu. W lesie można go znaleźć od listopada do marca. W smaku przypomina opieńkę i idealnie sprawdzi się jako farsz do krokietów.
Boczniak białożółty i ostrygowaty
Poza doskonałym smakiem, boczniaki wyróżniają się wspaniałą zawartością białek, aminokwasów i witamin z grupy B. Pomieszkują na wierzbach, bukach, klonach i topolach. Idealny grzyb na przygotowanie wegańskich potraw.
Uszak bzowy
To właśnie te słynne, dalekowschodnie grzyby mun. Zimą próbuj je namierzyć na bzie czarnym, olszach i klonach. Poza boskim smakiem przeciwdziałają zawałom i rozrzedzają krew.
Skoro już znasz odpowiedź na pytanie, czy grzyby rosną zimą, daj się ponieść fantazji i przygotuj danie na podstawie tego przepisu z naszego kanału na YouTube.